Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjednoczenie prawicy. Kaczyński i Gowin chcą wykluczyć Ziobrę? Dostał niskie miejsce

0
Podziel się:

Informatorzy z kierownictwa PiS zdradzają, że tajny załącznik do porozumienia zawiera rozkład miejsc na listach wyborczych partii.

Zjednoczenie prawicy. Kaczyński i Gowin chcą wykluczyć Ziobrę? Dostał niskie miejsce
(PAP/Jakub Kamiński)

Według informacji z kierownictwa partii umowa zjednoczeniowa z ubiegłego tygodnia mówi również między innymi o niskim miejscu lidera SP na wspólnych listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. Jak zdradził jeden z polityków PiS: _ Ziobro otrzymał niskie miejsce, nie w swoim okręgu - czyli poza Małopolską _.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał w ubiegłym tygodniu polityczne porozumienie z szefem SP Zbigniewem Ziobrą oraz szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem. Zakłada ono, iż Polska Razem i Solidarna Polska poprą kandydatów PiS w najbliższych wyborach uzupełniających do Senatu, wystawią wspólne listy do sejmików wojewódzkich w tegorocznych jesiennych wyborach samorządowych, wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 roku i wspólne listy w wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku.

Częścią porozumienia jest także załącznik, którego partie nie chcą przedstawiać opinii publicznej. Zgodnie z wiedzą informatorów z kierownictwa PiS, zawiera on rozkład miejsc na listach partii Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych dla polityków Solidarnej Polski i Polski Razem.

SP i PR mają otrzymać miejsce w każdym okręgu wyborczym; ok. 10 w skali kraju miejsc na listach ma być tzw. _ biorących _, ale nie ma decyzji, czy miałaby to być _ jedynka _, _ dwójka _ czy dalsze miejsca.

Do Senatu, jak powiedział jeden z polityków PiS, _ miejsc z szansą na wybór dla ugrupowań Gowina i Ziobry będzie nie więcej niż pięć _. Wybory do Senatu są jednomandatowe; porozumienie mogłoby więc oznaczać, że SP i PR będą miały prawo wskazać 5 kandydatów.

Według informatorów, porozumienie zawiera również gwarancje konkretnego miejsca na listach dla liderów SP i PR. Jednak, jak mówi polityk PiS, _ Ziobro otrzymał niskie miejsce, nie w swoim okręgu, czyli poza Małopolską _.

Jak twierdzą politycy SP, Ziobro sam o to wnioskował. _ - Jest to wyzwanie dla PiS. Zbyszek dostanie się nawet z dalszego miejsca _ - powiedział jeden z nich.

W załączniku nie jest wymienione nazwisko Jacka Kurskiego. Według informatorów wynegocjował osobne warunki współpracy. Po eurowyborach Kurski ogłosił, że wycofuje się na jakiś czas z polityki i rezygnuje ze wszystkich funkcji w SP. 12 lipca pojawił się na konwencji środowisk prawicowych; Zbigniewa Ziobro na tym kongresie nie było.

Jeśli chodzi o Gowina, to - wg informatorów w PiS - brany jest pod uwagę jego start w wyborach na prezydenta Krakowa; poważnie rozważana jest też jego kandydatura w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

Będzie projekt zmiany konstytucji

- Na dzisiejszej konferencji prasowej był Kaczyński był pytany o dalsze wspólne inicjatywy PiS, SP i PR.

_ Będziemy współpracować. Będziemy mieć wspólny sztab w wyborach samorządowych , na pewno powstanie wspólna komisja koordynacyjna, na pewno powstanie zespół programowy. Chcemy wyjść poza nasz program, chcemy przygotować nowy projekt konstytucji, który będzie wyciągał wnioski z tego, co się stało w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat _ - powiedział.

Zaznaczył, że projekt konstytucji _ to sprawa na przyszły rok _ i powinien być przedstawiony przed zaplanowanymi na 2015 wyborami parlamentarnymi.

Kaczyński nie chciał mówić o miejscach na listach PiS, jakie - zgodnie z porozumieniem - otrzymają przedstawiciele SP i PR. - _ O listach na razie nie będziemy mówić. Jest odpowiedni protokół, wszystko zostało ustalone, nikt nie będzie tu nikogo wprowadzał w błąd ani w żaden, ani inny sposób oszukiwał _ - zapewnił Kaczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Co uzgodnił Kaczyński z Gowinem i Ziobrą? Czy będzie wspólnym kandydat trzech partii w wyborach prezydenckich w 2015 roku?
Jarosław Kaczyński: Jedność prawicy stała się faktem Jeden kandydat w wyborach prezydenckich oraz wspólni kandydaci w samorządowych - to główne założenia porozumienia PiS, Solidarnej Polski oraz Polski Razem.
Polacy przestali ufać ministrowi Sikorskiemu W badaniu CBOS sprzed miesiąca zaufanie do Sikorskiego deklarowało 50 proc. badanych, co dawało szefowi MSZ drugie miejsce w rankingu, za prezydentem, ale przed premierem. Dziś ufa mu 35 proc. badanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)