Notowania

autostrady w polsce
21.05.2012 12:24

Ziobro zawiadamia prokuraturę. Zarzuca...

Szef Solidarnej Polski złożył w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli GDDKiA, kierownictwo firm budujących drogi m.in. konsorcjum Covec i DSS, a także premiera i ministra transportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef Solidarnej Polski * *złożył w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli GDDKiA, kierownictwo firm budujących drogi m.in. konsorcjum Covec i DSS, a także premiera i ministra transportu.

Zbigniew Ziobro zarzucił przedstawicielom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz szefostwa firm budujących autostrady m.in. oszukanie i narażenie na straty podwykonawców realizujących odcinki autostrad: A1, A2 i A4.

W zawiadomieniu Ziobro wskazał na możliwość popełnienia przestępstwa przez byłego oraz obecnego ministra infrastruktury: Cezarego Grabarczyka i Sławomira Nowaka oraz premiera Donalda Tuska. Szef SP zarzucił im, że mogli nie dopełnić obowiązków przez brak nadzoru oraz brak odpowiedniej reakcji na brak zapłaty dla podwykonawców, którzy realizowali inwestycje.

Lider SP przekonywał, że ze względu na wagę śledztwa powinno być ono prowadzone przez Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej. Według Ziobry powinien zostać powołany specjalny zespół prokuratorów do prowadzenia postępowania w tej sprawie, a Prokurator Generalny powinien objąć je osobistym nadzorem.

W piątek minister Nowak zapewniał, że rząd chce pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przy realizowaniu inwestycji - chodzi o podwykonawców, którzy nie otrzymali zapłaty za swoją pracę. Projekt stosownej ustawy jest w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Ma on rozwiązać problemy podwykonawców firm budujących w Polsce autostrady, którzy wielokrotnie i bezskutecznie domagali się od wykonawców zapłaty za wykonane prace.

GDDKiA czuje się odpowiedzialna za tzw. zatwierdzonych podwykonawców, czyli tych, których generalny wykonawca zgłosił do Dyrekcji i tym firmom należności są regulowane na bieżąco.

Jednak problem jest z tymi, których Dyrekcji nie zgłoszono - często firmy te nie są w stanie udowodnić GDDKiA, że wykonały prace, a od wykonawcy nie mogą odzyskać pieniędzy, bo firma na przykład zbankrutowała. Tak jest np. w przypadku DSS, który budował jeden z odcinków A2 między Strykowem a Konotopą.

Czytaj więcej w Money.pl
"Walka będzie trwać do ostatniej godziny" - _ Polskie drogi, koleje i lotniska są przygotowane na przyjazd kibiców na rozgrywki Euro 2012 _ - zapewnił minister infrastruktury Sławomir Nowak
Od dzisiaj tańsze autostrady. Zobacz, które Dotyczy to kierowców aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach zaoszczędzisz.
Autostrada A2 upstrzona ekranami akustycznymi Są miejsca, gdzie stoją niemal w szczerym polu
Tagi: autostrady w polsce, ziobro, autostrady, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

gośćTA czy premier /obecny/ wie kto komu ,za co i ile kasy wisi ? To chyba nie należy do jego obowiązków. A ministrowie też to powinni sprawdzać ? Czy … Czytaj całość

06-12-2019

ikeaPanie ziobro rozumiem że obecny premier i mnister stoja na każdej budowie drogi i liczą ile łopat piachu wykopano i ile wiader … Czytaj całość

06-12-2019

pomyślObywatelu IKEA nie graj Głupa,wiesz o co chodzi a bredzisz jak poparzony kawą. Przemyśl to jeszcze raz na zdrowy rozum.

Rozwiń komentarze (3)