Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro domaga się zmian w prokuraturze

0
Podziel się:

Ponowne połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przewiduje projekt przedstawiony przez polityków Solidarnej Polski.

Ziobro domaga się zmian w prokuraturze
(PAP/Rafał Guz)

Ponowne połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przewiduje projekt zmian w ustawie o prokuraturze, przedstawiony przez polityków Solidarnej Polski. Projekt ma trafić do marszałek Sejmu w najbliższych dniach.

Szef SP Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że zmiany w prokuraturze wprowadzone przez rząd PO-PSL, a polegające na rozdzieleniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, okazały się _ bublem prawnym _.

_ - Prokuratura stała się jeszcze bardziej nastawiona na umarzanie spraw i odmawianie prowadzenia śledztw w sprawach, które znajdują uzasadnienie, coraz więcej groźnych przestępców wychodzi na wolność, w ostatnich latach zaczął się wzrost przestępczości _ - dowodził szef SP. Jak mówił, projekt odpolitycznienia prokuratury _ również legł w gruzach _. - _ W sprawach, w których pojawiają się politycy, prokuratura działa tak samo jak działała wcześniej _ - stwierdził Ziobro.

_ - Wróćmy do tego, co daje gwarancję wpływu obywateli poprzez wybory na kierunek polityki karnej i sposób działania prokuratury. Wróćmy do modelu połączenia Prokuratury Generalnej i urzędu ministra sprawiedliwości _ - postulował Ziobro.

_ - Projekt ustawy jest powrotem do zasady łączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości jako lepszego rozwiązania w stosunku do tego, co dziś obowiązuje _ - dodał.

Ziobro zaznaczył, że jego ugrupowanie wprowadza modyfikacje w stosunku do systemu działania prokuratury przed 31 marca 2010 r., kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze.

_ - Te modyfikacje to wprowadzenie kadencyjności urzędu prokuratora krajowego czy zastępców prokuratora generalnego na cztery lata, tak by mieli lepszą pozycję, niezależność w stosunku do prokuratora generalnego, który może się zmieniać jako polityk i członek rządu _ - mówił.

Kolejna propozycja dotyczy - powiedział szef SP - dodatkowej ustawy powołującej niezależnego prokuratora śledczego. Jak wyjaśnił, ustawa pozwalałaby określonej grupie posłów powołać prokuratora do prowadzenia śledztw w sytuacji podejrzenia, że _ polityk, jakim jest minister sprawiedliwości, a zarazem prokurator generalny, może być zainteresowany wykorzystywaniem prokuratury do celów politycznych, umarzaniem postępowań, bądź do prowadzenia bezzasadnych postępowań wobec konkurentów politycznych _. Projekt SP zakłada też m.in. likwidację prokuratury wojskowej. Zamiast niej miałoby powstać biuro i wydziały wojskowe w prokuraturze powszechnej.

Zgodnie z obecnymi przepisami prokuratora generalnego powołuje prezydent spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Kadencja prokuratora generalnego trwa sześć lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zdecydował o prokuraturach wojskowych Wśród planowanych zmian jest stopniowe przenoszenie prokuratorów IPN do prokuratur powszechnych.
Premier realizuje plan. Co z prokuraturą? W nowym dokumencie założono między innymi zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych.
"PSL po prostu broni 80 stołków prezesów" Obecnie wielu sędziów to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)