Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zimowa olimpiada w Polsce. Będzie referendum?

0
Podziel się:

Koszt wytworzenia infrastruktury sportowej na potrzeby igrzysk jest szacowany na ponad miliard złotych.

Zimowa olimpiada w Polsce. Będzie referendum?
(Cancre/CC/Wikipedia)
bEKzGlxh

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, aby w stolicy Małopolski przeprowadzono referendum dotyczące zorganizowania przez to miasto zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku.

Majchrowski poinformował na konferencji prasowej, że za kilka dni skieruje pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały w tej sprawie. _ - Osobiście jestem przekonany, że organizacja zimowych igrzysk olimpijskich byłaby ważnym krokiem dla rozwoju naszego miasta i regionu. Jednak decyzję czy tak się stanie, składam w ręce mieszkańców Krakowa _ - powiedział prezydent.

Dodał, że będzie przekonywał inne władze samorządowe, zaangażowane we wspomniany projekt, aby na swoim terenie także przeprowadziły referendum w tej sprawie.

bEKzGlxj

Pod koniec stycznia krakowscy radni odrzucili propozycję przeprowadzenia referendum. Wówczas projekt w tej sprawie zgłosił jeden z niezależnych radnych. Podjęto natomiast uchwałę o zorganizowaniu konsultacji społecznych, które potrwają do 31 maja. Według propozycji Majchrowskiego referendum miałoby się odbyć po ich zakończeniu.

9 marca zarząd Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD wydał oświadczenie, w którym domagał się przeprowadzania referendum dot. ZIO 2022. Jednak miałoby objąć ono całe woj. małopolskie. Majchrowski zawiesił członkostwo w Sojuszu Lewicy Demokratycznej na czas pełnienia funkcji prezydenta Krakowa.

Podczas konferencji zaprezentowano wniosek aplikacyjny Krakowa ubiegającego się o organizację olimpiady. Został on złożony 13 marca w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie.

Według słów szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak igrzyska mają być rozegrane w dwóch strefach - Kraków i Tatry. W stolicy Małopolski - oprócz oficjalnych ceremonii - mają się odbyć wszystkie konkurencje _ lodowe _. Turniej hokeja mężczyzn miałby być rozegrany na stadionie Cracovii (ma zostać zadaszony, a koszt dostosowania go do potrzeb imprezy to ok. 65 mln dolarów), a kobiet na nieistniejącej jeszcze dużej hali Wisły (koszt budowy 53,5 mln dol.). Rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym i short tracku odbyłaby się w Kraków Arenie, zaś w curlingu - w centrum sportowym Kolna (budowa nowej hali to koszt 13,6 mln dol.). Na terenie krakowskiej AWF ma powstać tor do łyżwiarstwa szybkiego (50 mln dol.). Z kolei w podkrakowskim Myślenicach miałby zostać zbudowany tor saneczkowo-bobslejowy za ok. 103 mln dol.

bEKzGlxp

Według informacji zastępcy prezydenta Krakowa Magdaleny Sroki koszty organizacyjne przeprowadzenia imprezy mają wynieść 5-6 mld zł. Koszt wytworzenia infrastruktury sportowej na potrzeby igrzysk jest natomiast szacowany na 1 miliard 100 mln zł.

W Tatrach (polskich i słowackich) miałyby odbyć się zawody w narciarstwie alpejskim, klasycznych, biathlonie, snowboardzie.

_ - Wniosek aplikacyjny jest skandaliczny. Jest duże ryzyko, że całe nasze ubieganie się o organizację igrzysk zakończy się wielką kompromitacją. Twój Ruch nie jest przeciwko organizacji ZIO w Krakowie. Ale jeśli to robić, to robić porządnie i tak, żeby region na tym skorzystał. W wersji z wniosku aplikacyjnego igrzyska w Krakowie nie mają żadnego sensu _ - argumentował na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł TR Łukasz Gibała.

_ - Należy zadać pytanie, jaki sens ma zadaszenie stadionu Cracovii na potrzeby meczów hokeja mężczyzn, co ma kosztować - bagatela - prawie 200 mln zł, skoro wcześniej wnioskodawcy uznali, że wystarczy modernizacja katowickiego Spodka za 14 milionów złotych _ - pytał poseł Twojego Ruchu.

bEKzGlxq

O prawo przeprowadzenia olimpiady walczy pięć miast - Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm. Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022 zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Powodzianie będą się sądzić z urzędnikami Przed sądem dowodzą, że to właśnie decyzje i opieszałość urzędników państwowych spowodowały rozmiar katastrofy.
Chcą referendum ws. organizacji igrzysk Według projektu głównym organizatorem igrzysk ma być stolica Małopolski, ale zawody mają się odbywać też np. w Myślenicach czy Zakopanem.
Olimpiada w Soczi olbrzymim sukcesem Rosji? Dziś ceremonia zamknięcia XXII zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi - 2014. Rosyjskie media już od kilku dni podkreślają, że Igrzyska to wielki sukces Rosji.
bEKzGlxK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)