Notowania

monarchia w hiszpanii
23.02.2013 12:38

Zięć króla Hiszpanii podejrzany o korupcję

45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Enfoque Reportajes/EastNews)

*Zięć króla Hiszpanii, książę Palmy de Mallorca Inaki Urdangarin przybył do sądu na Majorce, by po raz kolejny zeznawać w związku z oskarżeniami o korupcję. *

45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe. To pierwszy przypadek w Hiszpanii, aby członek rodziny królewskiej odpowiadał przed sadem w charakterze oskarżonego.

Zarzuty wobec Urdangarina dotyczą lat 2004-2006, kiedy kierował fundacją Instytut Noos. Formalnie jest to organizacja non-profit, zajmująca się doradztwem i organizowaniem wydarzeń sportowych. W ciągu trzech lat fundacja pozyskała od instytucji publicznych i prywatnych ponad 17 mln euro.

Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała 6 mln euro na różne usługi, m.in. kongresy sportowe i turystyczne. Te jednak albo się nie odbyły, albo zaplata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Prokuratura zarzuca także księciu Palmy de Mallorca, że wraz ze swoim współpracownikiem Diego Torresem utworzył sieć firm, które przechwytywały fundusze pozyskiwane przez fundację Instytut Noos, wystawiając fałszywe rachunki za fikcyjne usługi. W ten sposób uzasadniali wydatki i unikali płacenia podatków.

W 2009 r. Urdangarin wraz z żoną i czwórką dzieci przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie otrzymał posadę w koncernie telekomunikacyjnym Telefonica. Media sugerowały wówczas, że jest to rodzaj wygnania nałożonego przez samego króla Juana Carlosa, aby uniknąć niewygodnej sytuacji.

Przed sądem zięciowi króla towarzyszy Carlos Garcia Revenga, sekretarz i zaufany człowiek księżniczek Cristiny i Eleny. Jest to już drugie przesłuchanie księcia Palmy de Mallorca. Poprzednie zeznania złożył równo rok temu przed sądem na Majorce.

W ostatnich dniach hiszpańska prasa podawała, że król Juan Carlos wspierał swego zięcia w karierze i pomagał mu w zdobywaniu lukratywnych kontraktów. Sprawa Urdangarina spowodowała, że popularność hiszpańskiej rodziny królewskiej znacznie spadła.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys w rodzinie królewskiej. Oto powód Ze styczniowego sondażu wynika, że Juana Carlosa popiera blisko połowa Hiszpanów, co jest drastycznym spadkiem z 75 proc. jeszcze przed rokiem.
Kolejna wpadka księcia. Musi się tłumaczyć Książę Filip, 91-letni małżonek królowej Elżbiety II, jest znany ze specyficznego poczucia humoru i wielu gaf.
Zdjęcia ciężarnej Kate oburzyły... Zdjęcie ciężarnej księżnej Cambridge Kate w bikini i jej męża Williama z wakacji na tropikalnej wyspie Mustique trafiło na okładkę "Chi". Brytyjska rodzina królewska jest oburzona na Włochów.
Tagi: monarchia w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz