Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgromadzenia na 11 listopada zabronione? Nie w tym roku

0
Podziel się:

Ustawa o zakazie zgromadzeń miała wejść w życie w piątek, ale w Dzień Niepodległości są jeszcze dopuszczalne.

Zgromadzenia na 11 listopada zabronione? Nie w tym roku
(Pawel Kabanski/CC/Flickr)

Zakaz organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku, zakłada nowela Prawa o zgromadzeniach, która w piątek wchodzi w życie. Przepisy te jednak nie znajdą zastosowania do tegorocznych marszów z okazji 11 listopada.

Projekt zmian przygotowany został z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego po zeszłorocznych burdach na ulicach Warszawy w związku z obchodami Święta Niepodległości. Tego dnia odbył się m.in. wiec _ Kolorowa Niepodległa _ zorganizowany przez Porozumienie 11 Listopada, a także Marsz Niepodległości, zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć demonstrantów z policją 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób.

Najważniejsze zmiany wprowadzone do ustawy to:

- wprowadzenie zakazu organizowania zgromadzeń przez dwóch lub więcej organizatorów w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach;

- wprowadzenie zakazu posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi;

- zmiana terminu, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu - z _ trzech dni _ na _ trzy dni robocze _;

- zobowiązanie organu gminy do wezwania organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do zmiany miejsca lub czasu zgromadzenia, w sytuacji, gdy w tym samym czasie i miejscu (lub na trasie przejścia) zgłoszonych zostało dwa lub więcej zgromadzeń i nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w sposób niezagrażający życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach;

- nałożenie na organ gminy obowiązku delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenie, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia;

- wprowadzenie przepisów karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Do zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosowane będą przepisy dotychczasowe. W związku z tym nowe rozwiązania nie znajdą zastosowania do postępowań w sprawach zgromadzeń planowanych na 11 listopada. Wynika to z tego, że zgromadzenia te powinny zostać zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed datą zgromadzenia, a tym samym przed dniem wejścia w życie ustawy.

Nowelizacja ustawy została przekazana do podpisu prezydentowi 17 września 2012 roku. Bronisław Komorowski podpisał ją 4 października, na 4 dni przed upływem terminu. Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że w celu uniknięcia nierównego traktowania organizatorów zgromadzeń planowanych na 11 listopada zasadne było podpisanie ustawy przez prezydenta, a następnie jej publikacja w takim terminie, by weszła w życie już po tegorocznym Święcie Niepodległości.

Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta wywoływały kontrowersje. Przeciw nowelizacji protestowały m.in. organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundacja _ Panoptykon _.

Z apelem o odrzucenie zmian zwracali się byli działacze opozycji z czasów PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos-Strycharska. Apel ten podpisał także Józef Pinior, który jest senatorem PO.

Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego zapowiedziały PiS i NSZZ _ Solidarność _, według których nowe przepisy ograniczają prawo obywateli do zgromadzeń publicznych. Skargę złożył już Ruch Palikota.

Czytaj więcej o zmianach w prawie w Money.pl
Ostro krytykują pomysły rządu na prokuraturę Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury uważa jednak, że nowa ustawa jest potrzebna.
Brakuje lekarzy. Bez tego pacjentom grozi... Jak tłumaczą politycy PO, jeśli tak się nie stanie, od Nowego Roku ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.
Ustawa o cudzoziemcach. Projekt trafił do konsultacji społecznych Wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców i jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce - zakłada projekt ustawy o cudzoziemcach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)