Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zestrzelenie samolotu nad Ukrainą. Premier Australii odgraża się Putinowi

0
Podziel się:

- Zamierzam powiedzieć Putinowi, że Australijczycy zostali zamordowani przez rosyjski sprzęt dostarczany prorosyjskim rebeliantom - podkreślił Tony Abbott.

Zestrzelenie samolotu nad Ukrainą. Premier Australii odgraża się Putinowi
(US Embassy Kabul Afghanistan/Flickr (CC BY-ND 2.0))
bFghJyBh

Premier Australii Tony Abbott zapowiedział, że na listopadowym szczycie G20 skonfrontuje się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie zestrzelenia w lipcu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu i _ zamordowania _ australijskich obywateli.

Abbott, należący do najostrzejszych krytyków sposobu, w jaki rosyjskie władze podeszły do sprawy katastrofy Boeinga 777 z 298 osobami na pokładzie, poinformował, że nie leży w gestii Australii zakazywanie Rosji uczestnictwa w szczycie G20, ale zapowiedział, że przeprowadzi z Putinem ostrą rozmowę.

Szczyt odbędzie się 15-16 listopada w Brisbane, w Australii.

bFghJyBj

Premier Abbott, używając określenia odnoszącego się do futbolu australijskiego, powiedział dziennikarzom, że zamierza Putina bezpośrednio uderzyć i powalić na ziemię. _ - Zamierzam powiedzieć Putinowi, że Australijczycy zostali zamordowani przez rosyjski sprzęt dostarczany prorosyjskim rebeliantom _ - podkreślił Abbott.

Szef australijskiego rządu ma zażądać od prezydenta Rosji pełnej współpracy w prowadzonym przez Holendrów śledztwie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga - pisze agencja Associated Press.

Na początku września władze Australii sygnalizowały możliwość cofnięcia zaproszenia dla Putina na szczyt G20 ze względu na negatywną rolę, jaką Rosja odgrywa w konflikcie na Ukrainie. Później jednak minister skarbu Australii Joe Hockey oświadczył, że wśród członków G20 przeważyła opinia, iż należy pozostawić drzwi otwarte dla kontaktów z Rosją.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines 17 lipca został zestrzelony na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur (lot numer MH17) zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków i 38 Australijczyków.

bFghJyBp

G20 jest nieformalną grupą bogatych państw. Należą do niej m.in. USA, Japonia, Chiny, Indie i Brazylia oraz największe gospodarki europejskie. Początkowo G20 skupiała ministrów finansów i szefów banków centralnych tych krajów. Od roku 2008 odbywają się też spotkania na szczycie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Żołnierze są zmęczeni, broń rdzewieje" Zdaniem komentatora gazety Putin udzielił Zachodowi lekcji z polityki opartej na faktach (realpolitik) i prawdopodobnie sam przy tej okazji czegoś się nauczył.
Premier Australii ostro o Putinie. "Wyrzutek" Australia znalazła się na liście państw objętych rosyjskim zakazem importu produktów spożywczych.
Psy tropiące i stu ekspertów szuka ciał ofiar Z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, odleciał do Holandii kolejny samolot ze szczątkami ofiar tragedii.
bFghJyBK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)