Notowania

walka z pseudokibicami
11.05.2011 08:02

Zero litości dla stadionowych bandytów. Tusk pogrozi klubom?

Premier spotka się z prezesami klubów piłkarskiej Ekstraklasy w sprawie bezpieczeństwa na stadionach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Premier Donald Tusk weźmie dziś udział w spotkaniu z prezesami klubów piłkarskiej Ekstraklasy w sprawie bezpieczeństwa na stadionach. *

Oprócz szefa rządu mają w nim uczestniczyć minister sportu oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Premier zapowiedział, że podczas spotkania przedstawi decyzje, które już podjął rząd w sprawiezapewnienia bezpieczeństwa kibicom oraz działania, jakie podejmie w niedalekiej przyszłości.

Ostatnie działania premiera to efekt burzy jaką wywołały burdy na stadionie w Bydgoszczy po finale Pucharu Polski. Wczoraj policja zatrzymała ponad 20 uczestników tych zdarzeń.

Tuż po awanturze, premier zapowiedział ostrą reakcję. A wojewodowie mazowiecki i wielkopolski wydali decyzje o rozegraniu meczów Lecha Poznań i Legii Warszawa bez udziału publiczności.

-_ MSWiA oczekuje od klubów Ekstraklasy wywiązania się z obowiązku wdrożenia zintegrowanego systemu identyfikacji kibiców. Dotąd wprowadziło go tylko sześć klubów, to zdecydowanie za mał _o - powiedział wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Zapewnił, że policja nie wróci na stadiony.

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że w nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zapisany zostanie dokładny termin wprowadzenia tego systemu. _ - Jeżeli do tego terminu klub nie będzie funkcjonował w zintegrowanym systemie, to nie dostanie zgody na odbiór stadionu na mecze Ekstraklasy _ - powiedział Rapacki.

Jego zdaniem Polski Związek Piłki Nożnej i kluby piłkarskie nie wywiązują się w pełni ze swych zobowiązań. _ - Mamy bardzo wyraźne oczekiwania wobec klubów i PZPN, jak również wobec innych partnerów po stronie służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa. W obrębie poszczególnych resortów rozliczamy się konsekwentnie z działań. Teraz jest pora, żeby również i świat futbolu bardzo precyzyjnie zaczął robić to, do czego jest zobligowany _ - uważa Rapacki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t111161.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/500;dni;do;euro;2012;tusk;pewien;zdazymy,161,0,758945.html) 500 dni do Euro 2012. Tusk pewien: Zdążymy
- _ Chcielibyśmy też, aby kluby w sposób bardzo zdecydowany odcięły się od chuliganów, którzy łamią prawo. Po niedawnym meczu w Bydgoszczy oczekujemy, że przedstawiciele Lecha Poznań i Legii Warszawa pomogą policji i organom ścigania w identyfikacji tych chuliganów. Przecież oni doskonale znają tych zadymiarzy. Jak kluby w tym nie pomogą, to my też sobie poradzimy tylko, że to będzie trwało zdecydowanie dłużej. To jest wyraz dobrej woli ze strony klubu, czy chce się odciąć nie od kibiców, tylko od tych, którzy łamią prawo _ - powiedział Rapacki.

Dodał, że są także oczekiwania, aby PZPN zaczęło skutecznie korzystać z własnych regulacji prawnych. - _ Chodzi o to na przykład, że jeżeli kibice jadą na mecz wyjazdowy swojej drużyny i kradną oraz niszczą dworce czy pociągi, to ci kibice nie powinni jeździć na mecze wyjazdowe w ogóle. W takiej sytuacji PZPN powinien nałożyć karę, by wyjazdowe mecze tej drużyny odbywały się bez udziału ich kibiców. Takie możliwości PZPN posiada _ - podkreślił.

Wiceszef MSWiA zapewnił, że policja na pewno nie wróci na stadiony i nie będzie brała na siebie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa na tych obiektach. - _ Na to nie zgodzą się podatnicy, my też się na to nie godzimy, żeby państwowa policja pilnowała porządku na prywatnych imprezach, bo nie jest od tego. Zakładamy ewentualność, że w incydentalnych sytuacjach możliwe będzie wprowadzenie policjantów po to, by monitorować i łagodzić emocje kibiców. To może być wsparcie, a nie przejęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo na samym stadionie _ - zaznaczył Rapacki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t135914.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;chce;ukrocic;stadionowy;bandytyzm,72,0,801864.html) Tusk chce ukrócić stadionowy bandytyzm

W jego ocenie zakaz stadionowy powinien być orzekany częściej i w szerszym zakresie niż jest to czynione obecnie. _ - Tu nie trzeba specjalnie zmieniać prawa, tylko przeszkolić czy przekonać tych, którzy orzekają czyli sędziów o tym, że jak ktoś rozrabia na meczu na przykład Legii i Lecha to powinien mieć zakaz na wszystkie mecze piłkarskie albo na wszystkie imprezy masowe. Orzekając zakaz stadionowy tylko na mecz z jedną drużyną nie ma żadnej gwarancji, że dana osoba się dobrze zachowa na meczach innych drużyn _ - uważa Rapacki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t138864.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/namierzyli;juz;stadionowych;bandytow,220,0,825564.html) Namierzyli już stadionowych bandytów Policjanci zidentyfikowali kilkadziesiąt osób, które brały udział w zamieszkach na stadionie w Bydgoszczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t130695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;popiera;seremeta;w;sprawie;kiboli,234,0,825578.html) PiS popiera Seremeta w sprawie kiboli Prokurator Generalny powiedział, że zakrywanie twarzy na stadionach powinno być karane, a organizatorzy meczów powinni być współodpowiedzialni za burdy na stadionach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;musimy;zamykac;stadiony,80,0,824656.html) Tusk: Musimy zamykać stadiony - _ Dotychczasowe metody zawiodły, dlatego musimy, jako państwo stosować metody bardziej zdecydowane _ - tłumaczy premier.
Tagi: walka z pseudokibicami, kibice, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz