Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrada stanu? Były prezydent Pakistanu zaprzecza

0
Podziel się:

Pervez Musharraf, którego proces o zdradę stanu rozpocznie się w przyszłym tygodniu, oświadczył w opublikowanym dzisiaj wywiadzie, że wszystkie stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

Na zdj. Pervez Musharraf
Na zdj. Pervez Musharraf (Dabkowski/Reporter)

Wywiad dla telewizji ARY to pierwsza publiczna wypowiedź Musharrafa od czasu umieszczenia go w areszcie domowym w marcu 2013 roku. Generał oświadczył w nim, że żaden ze stawianych mu zarzutów nie przedstawia _ żadnych konkretnych dowodów _.

70-letni generał i przywódca Pakistanu w latach 2001-2008 miał naruszyć dobro państwa w 2007 roku, zawieszając konstytucję i wprowadzając stan wyjątkowy. Ponadto oskarża się go o przyczynienie się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto, odsunięcie od obowiązków i przetrzymywanie sędziów Sądu Najwyższego, a także zabójstwo Akbara Buktiego, przywódcy rebelii w Beludżystanie.

_ Stawię czoło wszystkim oskarżeniom _, _ nie ucieknę _ - podkreślił. _ Jeśli Bóg pozwoli, uniknę tej presji, ponieważ jestem pewny, że nie zrobiłem nic złego _ - powiedział. _ Wszystko to, co robiłem, czyniłem dla ulepszenia i dobrobytu Pakistanu oraz jego mieszkańców _ - dodał.

Odnosząc się do aktualnych wydarzeń w Pakistanie, Musharraf - podobnie jak rząd w Islamabadzie - wyraził przekonanie o potrzebie przeprowadzenia rozmów pokojowych z pakistańskimi talibami. Uznał jednak, że rokowania należy prowadzić _ z pozycji siły, a nie niemocy _. Zauważył, że nie należy rebeliantów prosić o udział w negocjacjach, ponieważ powinni wiedzieć, że to państwo zawsze jest silniejsze i nie powinno się mu sprzeciwiać.

Jako prezydent Musharraf przeprowadził kilka operacji wojskowych przeciw rebelii talibów na północy kraju. Pervez Musharraf doszedł do władzy w drodze wojskowego zamachu stanu z 1999 roku. Jest pierwszym w historii kraju wojskowym przywódcą Pakistanu sądzonym za zdradę stanu, za co grozi kara śmierci lub dożywocie. Część obserwatorów wątpi jednak, by dopuściła do tego armia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbrodniarz wojenny przeszedł operację Vojislav Szeszelj przeszedł operację usunięcia raka okrężnicy. Szeszelj jest sądzony w Hadze za zbrodnie popełnione w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji w latach 1991-1993.
Proces Wulffa szybko się skończy? Zarówno prokuratura, jak i adwokaci Wulffa odrzucili propozycję, opowiadając się za kontynuowaniem procesu. Niemieckie media podają, że postępowanie może zakończyć się już na początku przyszłego roku.
Proces współpracowników reżimu. Uniewinnieni Były egipski premier z czasów prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik, oraz dwaj synowie obalonego w lutym 2011 r. szefa państwa zostali uniewinnieni przez sąd w Kairze z zarzutów korupcyjnych.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)