Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbrodnie przeciwko ludzkości w Egipcie? Prawnicy Mursiego oskarżają wojsko

0
Podziel się:

Armii zarzucono stosowanie ekstremalnej przemocy wobec cywilów, zabójstwa, tortury i bezprawne zatrzymania.

Zbrodnie przeciwko ludzkości w Egipcie? Prawnicy Mursiego oskarżają wojsko
(PAP/EPA)

Prawnicy obalonego w lipcu 2013 roku przez wojsko prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego złożyli skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Zarzucają egipskim siłom zbrojnym zbrodnie przeciwko ludzkości.

Ekipa prawników Mursiego - pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Egiptu - poinformowała o tym w Londynie. Wojsku zarzucono stosowanie _ ekstremalnej przemocy wobec cywilów _, zabójstwa, tortury i bezprawne zatrzymania.

Obalenie Mursiego prawnicy nazwali zamachem stanu. W najbliższych dniach i tygodniach zamierzają prowadzić rozmowy z przedstawicielami Trybunału.

W ekipie prawników Mursiego są m.in. członkowie Rady Konsultatywnej (izby wyższej egipskiego parlamentu), a także członkowie Partii Wolności i Sprawiedliwości, utworzonej przez Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi. W skład ekipy wchodzi też były specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ John Dugard i były szef brytyjskiej prokuratury Ken Macdonald.

Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego sprzeciwiający się obaleniu Mursiego organizują codzienne demonstracje w Kairze i innych miastach, od kiedy wspierany przez wojskowych rząd uznał pod koniec grudnia Bractwo za organizacją terrorystyczną.

W dniach 14-15 stycznia w Egipcie odbędzie się referendum w sprawie nowej konstytucji, która ma zastąpić konstytucję zawieszoną przez armię po odsunięciu Mursiego od władzy.

Projekt nowej konstytucji usuwa mające islamistyczny charakter postanowienia, których wprowadzenie do ustawy zasadniczej zatwierdzono w referendum w 2012 roku, gdy urząd prezydenta sprawował Mursi. Zwiększa także jeszcze bardziej autonomię sił zbrojnych.

Nowa konstytucja wprowadza także zakaz działania partii zakładanych _ z pobudek religijnych _. Największe kontrowersje wzbudza jednak zapis dotyczący wojska; pozwala on armii na sądzenie cywilów _ w przypadku bezpośredniego ataku na siły zbrojne i ich sprzęt _.

Czytaj więcej w Money.pl
Walki w Egipcie. Rośnie śmiertelny bilans Aresztowano 258 osób; skonfiskowano bomby domowej roboty, noże, granaty, petardy i koktajle Mołotowa. Policja używała gazów łzawiących i armatek wodnych.
Tajemnicza śmierć pary turystów w Egipcie Śledczy podejrzewają, że są to ofiary strażnika willi.
Zbiorowe procesy i wyroki w Egipcie W zbiorowym procesie postawiono im wiele zarzutów: od wszczynania zamieszek po sabotaż.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)