Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wołyń
20.05.2013 09:03

Zbrodnia wołyńska. To ostatni moment na uchwałę

To, co dla Polaków było straszną tragedią, dla Ukraińców jest elementem mitu założycielskiego - tłumaczy profesor Nałęcz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

*Sejm powinien przyjąć uchwałę w sprawie zbrodni na Wołyniu - mówi doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. W tym roku mija 70. rocznica mordów Polaków przez Ukraińców na Wołyniu i jest to ostatnia tak okrągła rocznica, kiedy na zdecydowane stanowisko naszych władz oczekują ludzie, którzy tamte tragiczne wydarzenia pamiętają. *

W Sejmie przygotowano sześć projektów uchwał w tej sprawie. Tomasz Nałęcz przypuszcza, że przyjęcie jednej będzie trudne. Przypomniał, że Sejmowi nie udało się przyjąć jednej uchwały w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka.

- _ To doświadczenie w sprawie uchwały odnośnie śmierci Grzegorza Przemyka, gdzie wszystko było oczywiste, a mimo to takie doraźne interesy polityczne, głównie SLD - chęć kokieterii ludzi, sprawiły, że nie udało się dogadać, to wszystko powoduje, że z niepokojem myślę o uchwale w sprawie tragedii wołyńskiej _- mówił profesor Nałęcz.

Tomasz Nałęcz mówił w Polskim Radiu, że w sprawie rzezi na Wołyniu, ocena historyków, mówiąca o odpowiedzialności Ukraińców, jest jednoznaczna.

- _ Kłopot polityczny z tą sprawą polega na tym, że to co dla Polaków jest okropną zbrodnią, dla Ukraińców jest mitem założycielskim ich wolności, bo to był potworny pomysł na budowanie czystej etnicznie Ukrainy _ - mówił Nałęcz.

MSZ Ukrainy krytykuje plany przyjęcie uchwały z powodów politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina chce wyjaśnić sprawę Wołynia O pojednanie i wzajemne przebaczenie między Ukraińcami i Polakami w związku z nadchodzącą 70. rocznicą tragedii.
Prezydent tego kraju uczci pamięć Polaków? Pytany czy Janukowycz przyłączy się do obchodów, Lowoczkin powiedział: Nie wykluczam tego.
Radosław Sikorski wietrzy duży sukces _ Niektórzy politycy czasami nadmiernie personalizują sprawę Julii Tymoszenko. Sprawa byłej premier jest symbolem niedoskonałości systemu prawnego, systemu sądownictwa i tego, co jest postrzegane, jako wybiórcza sprawiedliwość na Ukrainie. _
Tagi: wołyń, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz