Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawody bez licencji. Dziś wchodzą w życie zapisy ustawy deregulacyjnej

0
Podziel się:

Zmiany czekają m.in. zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Będzie go można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zawody bez licencji. Dziś wchodzą w życie zapisy ustawy deregulacyjnej
(Bartosz Krupa/East News)

Nie będzie już licencji na wykonywanie zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego. Od dziś funkcjonują nowe zapisy ustawy deregulacyjnej. _ To jednak nie kolejna transza a część pierwszej, która miała dłuższy okres wejścia w życie _- tłumaczy Grzegorz Płatek z departamentu strategii deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

_ Pierwsza transza co do zasady weszła w życie pierwszego sierpnia, natomiast do części przepisów wymagany dłuższy okres dostosowawczy. Np. w przypadku zawodu taksówkarza, gdzie pewne zadania przesunęliśmy na poziom samorządu _ - tłumaczy Grzegorz Płatek.

Ustawa deregulacyjna określa, że w gminach, powyżej 100 tysięcy mieszkańców nie będzie już obowiązkowe szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką i potwierdzenie go egzaminem.

W gminach większych niż 100 tysięcy to rada miasta będzie miała prawo ustalać zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy. Z kolei kandydaci na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich nie będą już musieli przechodzić szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Zmiany czekają też wykonujących zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości. Zawody te będzie można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Licencji nie będą musieli posiadać także ochroniarze. Egzamin zastąpią liczne szkolenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Konsumencie nowe prawa dla Ciebie Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta przyniesie duże zmiany dla klientów e-sklepów. Jest to przede wszystkim zmiana dla właścicieli e-sklepów, gdyż ustawa to na nich nałoży dodatkowe obowiązki związane z informacja klientów.
Nowe przepisy nie zachęcają do segregowania Aż 27 proc. ankietowanych uważa, że nowe regulacje raczej nie zachęcają, a 20 proc., że zdecydowanie nie zachęcają do segregowania odpadów komunalnych.
PO domaga się pilnych prac nad tym projektem Posłowie PO zaapelowali do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)