Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrzymanie pseudokibica zgodne z prawem

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł dzisiaj, że niemiecka policja postąpiła zgodnie z prawem, prewencyjnie zatrzymując przed meczem kibica zamierzającego wziąć udział w pomeczowej bójce między kibicami rywalizujących drużyn.

Zatrzymanie pseudokibica zgodne z prawem
(tillwe/CC/Flickr)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł dzisiaj, że niemiecka policja postąpiła zgodnie z prawem, prewencyjnie zatrzymując przed meczem kibica zamierzającego wziąć udział w pomeczowej bójce między kibicami rywalizujących drużyn.

Trybunał w Strasburgu poinformował na swojej stronie internetowej, że działania podjęte przez policję wobec obywatela Niemiec Henrika Ostendorfa nie stanowiły naruszenia prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, chronionego przez art. 5 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wyrok nie jest prawomocny.

Pochodzący z Bremy 44-letni obecnie kibic wniósł skargę przeciwko niemieckiemu państwu. Mężczyzna przyjechał 10 kwietnia 2004 roku wraz z grupą kibiców do Frankfurtu nad Menem na mecz piłkarski. Frankfurcka policja zatrzymała go jednak przed rozpoczęciem spotkania. Ostendorf spędził cztery godziny na policyjnej komendzie, skąd zwolniono go dopiero w godzinę po zakończeniu meczu.

Jak się okazało, policjanci we Frankfurcie zostali ostrzeżeni przez swoich kolegów z Bremy, że Ostendorf jest liderem grupy kibiców chuliganów i przygotowuje pomeczową _ ustawkę _ z kibicami przeciwnej drużyny.

Przed zatrzymaniem policjanci przeszukali członków grupy, konfiskując między innymi ochraniacz szczęki oraz kilka par rękawic wypełnionych piaskiem. Ostendorfowi zabrano telefon komórkowy i zabroniono mu oddalania się od grupy. Aresztowano go, gdy próbował ukryć się w damskiej toalecie.

Niemiecki kibic oskarżył frankfurcką policję o bezprawne działanie, a gdy ta oddaliła jego skargę, skierował sprawę do sądu w kraju związkowym Hesja. Po wyczerpaniu drogi prawnej w Niemczech wniósł skargę do trybunału w Strasburgu.

Sędziowie uznali zatrzymanie Ostendorfa za zasadne, ponieważ celem zastosowanego środka było niedopuszczenie do popełnienia wykroczenia. W orzeczeniu podkreślono, że inne działania, w tym zabranie mu telefonu i zakazanie oddalania się od grupy, okazały się niewystarczające.

W uzasadnieniu podkreślono, że celem zatrzymania kibica było powstrzymanie go przed udziałem w chuligańskiej bójce i nie miało ono charakteru kary. W czasie zatrzymania nic nie wskazywało na to, że będzie on przestrzegał obowiązku zachowania spokoju. Gdy mecz się skończył, a inni chuligani zostali rozproszeni, groźba bójki ustała, co pozwoliło na zwolnienie przetrzymywanego.

Trybunał uznał, że zatrzymanie na cztery godziny było odpowiednie do celu, jakim było niedopuszczenie do zakłócenia publicznego wydarzenia, co było zgodne z interesem publicznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja Niemiec. To koniec kryzysu w Europie? Wyrok przyjęto brawami, a szef eurogrupy mówił o większej integracji.
Niepokojący wyrok. Rząd się z tym nie zgadza Rząd Niemiec jest zaniepokojony wyrokiem sądu w Kolonii, uznającym obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała.
Zabiła 14 osób. Dostała rok w zawieszeniu Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał sąd w Poczdamie 38 letnią Niemkę, która w 2010 roku na autostradzie pod Berlinem spowodowała tragiczny wypadek polskiego autokaru. Zginęło wówczas 14 osób, a blisko 30 zostało rannych. Z Poczdamu Wojciech Szymański.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)