Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrzymana w Libanie kobieta nie jest żoną przywódcy IS

0
Podziel się:

Kobieta, według irackiego MSW, ma być siostrą mężczyzny skazanego za zamach na południu Iraku.

Przywódc Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi
Przywódc Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi (MMEMonitorMideast/Youtube/print screen)
bEJulLsR

Irackie MSW zdementowało wcześniejsze doniesienia libańskich władz o zatrzymaniu, niedaleko syryjskiej granicy, żony przywódcy Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego. Kobieta ma być siostrą mężczyzny skazanego za zamach na południu Iraku.

_ - Osoba zatrzymana przez władze Libanu nazywa się Sadża Hamid al-Dulaimi i jest siostrą Omara Abdula al-Dulaimiego, skazanego na śmierć za terroryzm _ - poinformował rzecznik irackiego resortu spraw wewnętrznych generał Saad Maan. Dodał, że przywódca dżiahdystów ma dwie żony, jednak _ żadna nie nazywa się Sadża al-Dulaimi _.

Maan powiedział, że kobieta uciekła do Syrii, gdzie została zatrzymana przez lokalne władze, a następnie uwolniona w wymianie za uprowadzone przez dżihadystów z IS siostry zakonne.

bEJulLsT

Wczoraj libańska gazeta _ As-Safir _ napisała, że do zatrzymania doszło we współpracy _ z zagranicznymi służbami wywiadowczymi _. Pod koniec października kobieta wraz z dzieckiem próbowała przekroczyć granicę syryjsko-libańską, posługując się fałszywym paszportem.

Tego samego dnia telewizja Al-Arabija podkreślała, że nie wiadomo, ile żon ma przywódca dżihadystów al-Bagdadi. W sprzeczności do najnowszych informacji irackiego MSW sugerowała, że al-Dulaimi jest właśnie jedną z nich. Świadczyć o tym miały opublikowane wcześniej w tym roku zdjęcia.

W ciągu ostatnich miesięcy libańskie siły bezpieczeństwa zaostrzyły kontrole graniczne i wzmogły działania wymierzone w dżihadystów z IS. W związku z tą operacją udało się zatrzymać wielu bojowników podejrzanych o chęć przeprowadzenia na terytorium Libanu operacji terrorystycznych. Wysłannicy IS mieli także wzmocnić lokalne struktury organizacji w graniczącym z Syrią państwie.

IS na opanowanych obszarach Iraku i Syrii proklamowało kalifat, na którego czele stoi al-Bagdadi jako kalif. Przywódca dżihadystów w listopadzie zapowiedział, że państwo muzułmanów zostanie rozszerzone na Arabię Saudyjską i cztery inne arabskie państwa. Jednocześnie zaapelował do wiernych o _ erupcję dżihadu _ na świecie. ONZ ocenia, że na podbitych terytoriach al-Bagdadi sprawuje _ pełną władzę _.

bEJulLsZ
Czytaj więcej w Money.pl
Zatrzymali jedną z żon przywódcy dżihadystów Kobieta z dzieckiem próbowała podobno przekroczyć granicę, posługując się fałszywym paszportem.
Islamiści zabili kolejnego Amerykanina Peter Kassig został stracony przez ścięcie.
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
Hezbollah mówi o planach wobec Iraku Szyicki deputowany, głęboko zaniepokojony wydarzeniami w Iraku, wzywa do położenia kresu działaniom sunnickich ekstremistów.
bEJulLtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)