Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatonięcie promu w Korei Południowej. Sąd skazał na 10 lat więzienia operatora promu Sewol

0
Podziel się:

Operator promu, który zatonął w kwietniu, usłyszał dziś wyrok dziesięciu lat więzienia.

Zatonięcie promu w Korei Południowej. Sąd skazał na 10 lat więzienia operatora promu Sewol
(SalFalko/Flickr)

Sąd w Korei Południowej skazał dziś na dziesięć lat więzienia szefa firmy-operatora promu Sewol, który zatonął w kwietniu, w wyniku czego utonęły 304 osoby. Kim Han Sik został uznany za winnego nadużyć oraz zaniedbań, co spowodowało śmierć pasażerów.

Sąd skazał również innych przedstawicieli przedsiębiorstwa żeglugowego Chonghaejin Marine na kary od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności za malwersacje i zaniedbania. Mieli oni świadomość, że jednostce może grozić niebezpieczeństwo ze względu na przekraczający dopuszczalne normy załadunek.

W zeszłym tygodniu kapitan jednostki Li Czon Sok został uznany za winnego zaniedbania obowiązków i skazany na 36 lat więzienia. Sąd uniewinnił zaś 69-letniego kapitana od zarzutu morderstwa, za co groziła mu kara śmierci.

Oprócz Li przed przed sądem stanęło 14 członków załogi, którzy jako pierwsi opuścili statek, gdy zaczął się przechylać. Pierwszy mechanik statku został skazany na 30 lat więzienia za zabójstwo; nie pomógł on dwóm rannym członkom załogi. Pozostałych 13 członków załogi uznano za winnych m.in. zaniedbania. Usłyszeli oni wyroki od pięciu do 20 lat pozbawienia wolności.

Przeciążony prom Sewol zatonął 16 kwietnia podczas rejsu z portu Incheon na wyspę Czedżu w Korei Południowej, stanowiącą popularny cel wycieczek turystycznych. Prom wypłynął z 3 606 tonami towarów i samochodów na pokładzie; to ponad trzy razy więcej niż wynosi zalecana maksymalna masa ładunków.

Wśród ofiar jest 250 uczniów ze szkoły średniej pod Seulem. Podczas akcji poszukiwawczej zmarło dwóch nurków.

Po tej - największej od lat - katastrofie morskiej w Korei Południowej w ogniu krytyki znalazła się prezydent Park Geun Hie i jej rząd. Krytykowano m.in. źle przeprowadzoną akcję ratunkową, podczas której udało się uratować tylko 172 spośród 476 pasażerów statku.

Czytaj więcej w Money.pl
Mułła skazany za gwałt na dziewczynce Sąd w Kabulu, skazał na więzienie nauczyciela religii za gwałt na 10-letniej dziewczynce.
Katastrofa CASY. Zawinił kontroler? Wyrok... Prokuratura domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego i zwrotu sprawy do WS
Więzienie dla byłego premiera i szefa MSW Były premier i szef MSW Gruzji Wano Merabiszwili został skazany na trzy lata więzienia; sąd w Tbilisi uznał go za winnego nadużycia władzy oraz oszustw w głośnej sprawie zabójstwa z 2006 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)