Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujący projekt Archiwum Państwowego

0
Podziel się:

Archiwa Państwowe dla miłośników genealogii i badających losy swojej rodziny przygotowały również serwis www.szukajwarchiwach.p.

Zaskakujący projekt Archiwum Państwowego
(Gewitterkind/iStockphoto)
bEEDFjsl

W ponad 30 miastach m.in. Gdańsku, Krakowie i Warszawie Archiwa Państwowe uruchomiły punkty konsultacyjne _ Archiwa Rodzinne _, w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne oraz dbać o zgromadzone dokumenty.

Punkty konsultacyjne są dostępne także m.in. w Białymstoku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Archiwiści pomogą zainteresowanym poszukiwać przodków i doradzą jak prowadzić badania genealogiczne. Pracownicy punktów będą również mogli udzielić porady m.in. w sprawie przekazania do państwowych archiwów posiadanych prywatnych dokumentów, które zdaniem posiadaczy charakteryzują się wartością historyczną.

_ W Polsce warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Bo przecież dzieje Polski składają się z milionowych jednostkowych przypadków postępowania osób, z których każda w mniejszym lub większym stopniu miała, lub ma wpływ, na bieg spraw publicznych. A jeżeli zachowanie tego, co powstało w zbiorach rodzinnych, jest dla nas uciążliwe, to pamiętajmy, że są archiwa, biblioteki lub muzea _ - mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.

bEEDFjsn

Archiwa Państwowe dla miłośników genealogii i badających losy swojej rodziny przygotowały również serwis www.szukajwarchiwach.pl, gdzie publikowane są cyfrowe kopie dokumentów archiwalnych. Większość z nich to akta metrykalne i stanu cywilnego z XIX i XX w. z obszaru działania Archiwów Państwowych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Kaliszu, Krakowie, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Zielonej Górze, Toruniu, a także dodane ostatnio pochodzące z archiwów państwowych w Siedlcach i Płocku.

Na stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych prezentowane są również tzw. zabużańskie akta metrykalne utworzone w latach 1590-1911 na obszarach na wschód od obecnej granicy Polski. Wykaz wszystkich punktów konsultacyjnych _ Archiwa Rodzinne _, a także poradnik jak zabezpieczać dokumenty w warunkach domowych są dostępne na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych www.archiwa.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEDFjsO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)