Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące słowa Seremeta o próbkach ze Smoleńska

0
Podziel się:

Prokurator generalny ujawnia kulisy, powstania informacji o trotylu i nitroglicerynie w Tupolewie.

Zaskakujące słowa Seremeta o próbkach ze Smoleńska
(Bartosz Krupa/East News)

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce, aby jak najszybciej trafiły z Rosji do Polski pobrane przez polskich biegłych z wraku Tu-154 próbki mogące wskazywać na obecność tzw. materiałów wysokoenergetycznych. Dodał, że jutro ma nadzieję rozmawiać na ten temat ze stroną rosyjską. Tymczasem Cezary Gmyz, autor głośnego artykułu _ Trotyl we wraku tupolewa _ opublikowanego w _ Rzeczpospolitej _ zakończył współpracę z gazetą - poinformowała niezależna.pl. Sama gazeta nie opublikowała żadnego oświadczenia.

_ - Chcielibyśmy, by to nastąpiło jak najszybciej i sądzę, że jutro uda mi się porozmawiać z przewodniczącym Komitetu Śledczego; będę miał także okazję porozmawiać z zastępcą prokuratora generalnego, jeśli chodzi o inne materiały, a także na nie oczekujemy _ - powiedział Seremet w Radiu Zet.

Podkreślił, że próbki zostały zaplombowane i zabezpieczone; są obecnie w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

W ubiegły wtorek _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Po publikacji prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom. Wskazała tylko, że znalezione ślady mogą oznaczać obecność tzw. substancji wysokoenergetycznych. Jak wyjaśniał tego dnia szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg, urządzenia wykorzystywane w Smoleńsku mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiału wybuchowego, jak i innych związków np. pestycydów, rozpuszczalników i kosmetyków. Dodał, że wielokrotnie sygnalizowały one możliwość wystąpienia związków chemicznych o budowie podobnej do materiałów wysokoenergetycznych; reagowały np. na namiot wykonany z PCV.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/co;tam;trotyl;i;rakiety;to;dopiero;bedzie;bomba,115,0,1190515.html) *Co tam trotyl i rakiety, to dopiero będzie bomba! * Andrzej Zwoliński pisze o chwili, w której zadrżą miliony Polaków. _

_ - Urządzenia wykorzystywane są tylko do wstępnych, szybkich testów przesiewowych, wskazujących co najwyżej ma możliwość wystąpienia związków chemicznych mogących być materiałem wysokoenergetycznym. Urządzenie wskazywało biegłym, że badany element powinien być zabezpieczony i poddany szczegółowym, profesjonalnym badaniom w laboratorium _ - mówił Szeląg.

Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych.

Pytany o swą rozmowę z naczelnym _ Rz _ przed jej publikacją, Seremet powiedział, że Tomasz Wróblewski prosił o spotkanie, twierdząc, że ma _ ważną wiadomość o wadze właściwie równej z racją stanu _. _ Powiedziałem wtedy, że mogę potwierdzić, że podczas oględzin i badań wraku w Smoleńsku narzędzia pomiarowe używane przez biegłych wykazały istnienie jakichś materiałów wysokoenergetycznych, podobnych do materiałów wybuchowych, ale żeby z tego powodu nie wyciągać żadnych, a szczególnie takich wniosków, które byłyby równoznaczne z tym, że użyto takich materiałów przeciwko czy wobec tego samolotu _ - relacjonował Seremet.

Z dalszej relacji Seremeta wynika, że gdy Wróblewski powiedział mu, że chce by wiedział, że _ Rz _ taki tekst przygotowuje - on odparł, _ żeby powstrzymali się z publikacją tego tekstu do czasu umożliwienia prokuraturze odniesienia się do tego w sposób merytoryczny, by uniknąć tego, czego w istocie nie uniknęliśmy we wtorek _.

_ - Odniosłem wrażenie, że redaktor, wychodząc z mojego pomieszczenia, przyjął moją propozycję _ - relacjonował Seremet. Podkreślił, że byłby daleki od jakiejkolwiek próby wpływania na podjęcie decyzji przez redakcję, natomiast uznał, że jest to _ na tyle ważna sprawa, że podana w takim właśnie, pozbawionym stosowanego komentarza, w takiej postaci, może spowodować bardzo poważne konsekwencje _.

Przyznał, że _ do pewnego stopnia _ czuje się zmanipulowany, bo spodziewał się, że tekst będzie opublikowany łącznie z tym stanowiskiem prokuratury. _ Domyślam się, że redaktor po rozmowie ze mną uznał, że ma potwierdzenie (informacji ) _ - dodał Seremet.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/smolenski;trotyl;jak;madonna;na;szybie,109,0,1189997.html) *Smoleński trotyl jak madonna na szybie * Należymy przecież do najbardziej wierzących narodów Europy - tłumaczy Jan Płaskoń.

Prokurator generalny powiedział też, że jeszcze przed północą wiedział, że tekst zostanie opublikowany i obawiał się, że _ wywoła takie skutki, jakie wywołał _. Po publikacji polecił od rana przygotowanie _ takiego komunikatu, który odpowiada rzeczywistości _. _ Prokuratorzy przystąpili do pracy rano, oczywiście z udziałem biegłych, bo sami nie byliby w stanie wygenerować takiego komunikatu, który opierał się o wiedzę specjalistyczną _ - podkreślił Seremet. _ Zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić, w sposób możliwie sprawny, szybki i w moim przekonaniu merytorycznie uzasadniony _ - dodał.

Seremet potwierdził, że 2 października spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawił mu informację w sprawie. Dodał, że wiedziało o niej kilkanaście osób, a _ niestety jest pewną przypadłością naszego życia publicznego, że pewne rzeczy w dyskrecji nie pozostają zbyt długo _. _ O publikacji ani premier, ani ja nie mieliśmy pojęcia _ - podkreślił.

Odpowiadając na zarzut, czemu prokuratura sama z siebie nie ujawniła tej informacji, powiedział, że _ taka informacja niedopowiedziana, nieuzasadniona kompleksową, kategoryczną opinią biegłych, mogłoby spowodować skutek, z jakim mieliśmy do czynienia _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zażąda przeprosin za trotyl na wraku? Rosyjskie media komentują doniesienia o rzekomym odkryciu śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.
Kaczyński przedstawił swoje żądania Prezes PiS podtrzymał także swoją opinię, że w sprawie śledztwa smoleńskiego rząd mataczył.
Wyrzucą Jarosława Kaczyńskiego z Polski? Wojna między liderem PiS a premierem, Donaldem Tuskiem rozgorzała dziś na nowo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)