Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakując Biały Dom, Netanjahu leci do USA, aby ostrzec przed Iranem

0
Podziel się:

Zaskakując opozycję i Biały Dom, który nie został poinformowany o
zamiarach izraelskiego premiera, Benjamin Netanjahu potwierdził w niedzielę, że leci do USA i 3 marca przemówi w Kongresie, aby "bronić istnienia Izraela" zagrożonego perspektywą porozumienia z
Iranem.

Zaskakując Biały Dom, Netanjahu leci do USA, aby ostrzec przed Iranem
(Pete Souza/public domain/wikipedia)
bELusqmt

Zaskakując opozycję i Biały Dom, który nie został poinformowany o zamiarach izraelskiego premiera, Benjamin Netanjahu potwierdził w niedzielę, że leci do USA i 3 marca przemówi w Kongresie, aby _ bronić istnienia Izraela _ zagrożonego perspektywą porozumienia z Iranem.

_ Jako premier Izraela jestem zobowiązany do podjęcia wszelkich wysiłków dla uniemożliwienia Iranowi uzyskania broni nuklearnej, która może być wymierzona w Państwo Izrael _ - oświadczył Netanjahu otwierając niedzielne posiedzenie Rady Ministrów.

Starając się uzasadnić decyzję wyjazdu do Waszyngtonu zaledwie na dwa tygodnie przed wyborami, które odbędą się w Izraelu 17 marca, szef izraelskiego rządu oświadczył w specjalnie wydanym komunikacie: _ Udam się wszędzie tam, gdzie zostanę zaproszony, aby przedstawić stanowisko Izraela oraz bronić jego przyszłości i istnienia _, zwłaszcza w obliczu groźby, że najbliższych miesiącach grupa 5+1 może się porozumieć z Teheranem.

bELusqmv

Netanjahu skorzystał z zaproszenia, które do wygłoszenia przemówienia przed obu izbami Kongresu wystosował do niego przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin John Boehner.

Sprawa tego zaproszenia, o którym prezydent USA nie został poinformowany, spowodowała nowy kryzys w stosunkach między rządem Izraela a Białym Domem.

Sekretarz stanu John Kerry oświadczył, że Netanjahu nie koordynując swej wizyty z władzą wykonawczą USA, _ narusza protokół _.

Biały Dom oznajmił już, że prezydent Barack Obama nie przyjmie Netanjahu, aby nie ingerować w proces wyborczy w Izraelu.

bELusqmB

W najgorętszym okresie kampanii główne partie opozycyjne Izraela oskarżyły szefa rządu, że naraża stosunki ze swym głównym sojusznikiem.

Pacyfistyczna partia Merec zażądała, aby Komisja Wyborcza zakazała publicznego rozpowszechniania w izraelskich mediach przemówienia Netanjahu w Kongresie USA jako nielegalnej agitacji wyborczej.

Decyzja w tej sprawie należy do sędziego Salima Jurbana, przewodniczącego Komisji Wyborczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran zestrzelił izraelski samolot, bo... Strona irańska twierdzi, że celem izraelskiej maszyny były zakłady wzbogacania uranu w Natanzu.
Zatrzymali pływający arsenał. Czyja to broń? Władze Iranu oraz bojownicy z Gazy zaprzeczyli, by mieli związek z ładunkiem.
Zatrzymano terrorystów tuż przed zamachem Izraelskie służby specjalne Szin Bet poinformowały, że zatrzymały siedmiu członków działającej w Izraelu komórki Państwa Islamskiego.
bELusqmW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)