Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarzuty za zniszczenie zabytkowej kamienicy

0
Podziel się

Nawet pięć lat więzienia grozi współwłaścicielowi zabytkowej, pochodzącej z XVII w. renesansowej kamienicy w Jarosławiu.

Zarzuty za zniszczenie zabytkowej kamienicy
(Reporter)
bEhynDQR

Nawet pięć lat więzienia grozi współwłaścicielowi zabytkowej, pochodzącej z XVII w. renesansowej kamienicy w Jarosławiu, której ściany działowe i sklepienia zostały rozebrane bez zgody konserwatora zabytków.

Jak poinformował w niedzielę Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, 37-letni mieszkaniec Jarosławia usłyszał już zarzut umyślnego zniszczenia zabytku. Mężczyzna jest jednym ze współwłaścicieli tej kamienicy.

_ - Z naszych ustaleń wynika, że do uszkodzenia budynku doszło w dniach od 11 do 21 lutego 2013 r. Mężczyzna przyznał się i chce dobrowolnie poddać się karze _ - powiedział Wilk.

bEhynDQT

Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

XVII-wieczna kamienica tzw. Wójtostwo znajduje się przy ulicy Opolskiej 10 w ścisłym centrum Jarosławia. Na początku XX wieku została przebudowana, ale jak wynika z zapisów służb konserwatorskich, zachowano wiele elementów jej pierwotnego wystroju.

W 1960 r. kamienicę uznano za zabytek. Według danych konserwatora zabytków, pomieszczenia kamienicy miały charakterystyczne sklepienia kolebkowe z lunetami, zdobione późnorenesansową dekoracją stiukową o motywach roślinnych. Ponadto w jednym z pomieszczeń odkryto ślady polichromii na ścianie, pod tynkiem. Specjaliści w 1960 roku uznali dekorację stiukową za _ wybitnie wartościową pod względem artystycznym _.

Kamienica została prawdopodobnie sprzedana przez poprzednią właścicielkę; wykonanie prac zlecił już nowy właściciel.

bEhynDQZ
Czytaj więcej w Money.pl
Zabiła teściową. Dostała 15 lat więzienia Monika K. zabiła swoją teściową, 64-letnią Janinę B., kilkoma uderzeniami kuchennego młotka w głowę.
Ważna decyzja sądu w sprawie Brunona K. Służba więzienna ujawnia, w jakich warunkach trzymany jest niedoszły zamachowiec na Sejm, premiera i prezydenta.
Pobili człowieka kijem bejsbolowym. Dlaczego? Policja zatrzymała czterech mężczyzn, podejrzanych o napad na mieszkańca Przemyśla, który nie oddał długu jednemu z nich.
bEhynDRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)