Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarzuty korupcyjne dla marszałka województwa podkarpackiego

0
Podziel się

- W tej chwili trwa przesłuchanie podejrzanego i są mu stawiane zarzuty o charakterze korupcyjnym - powiedział prokurator.

Zarzuty korupcyjne dla marszałka województwa podkarpackiego
(Maciej Goclon/East News)
bEhyecCZ

Zarzuty korupcyjne przedstawiła dziś prokuratura w Lublinie marszałkowi województwa podkarpackiego Mirosławowi K. (PSL). Mężczyzna został zatrzymany wczoraj przez CBA.

Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Andrzej Jeżyński poinformował, że do zatrzymania doszło w poniedziałek po południu. - _ W tej chwili trwa przesłuchanie podejrzanego i są mu stawiane zarzuty o charakterze korupcyjnym _ - powiedział prokurator. Dodał, że na obecnym etapie śledztwa nie będą udzielane szczegółowe informacje.

Zastępca prokuratora okręgowego w Lublinie Andrzej Markowski zapewnił PAP, że więcej szczegółów dotyczących sprawy prokuratura ujawni w środę. Potwierdził wcześniejsze informacje prokuratury, że postępowanie dotyczy pośrednictwa przy załatwianiu spraw za łapówki oraz obiecywania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne przez przedsiębiorców. Prokuratura sprawdza także czy były nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie oraz w delegacjach służbowych.

bEhyecDb

Rzecznik marszałka Wiesław Bek powiedział PAP, że urząd oficjalnie żadnej informacji o zatrzymaniu Mirosława K. nie otrzymał. - _ Pan marszałek nie przyszedł we wtorek do pracy i nie odbiera telefonu. Wszelkie pełnomocnictwa ma wicemarszałek Zygmunt Cholewiński i to on poprowadzi cotygodniowe posiedzenie zarządu _ - dodał.

Według rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego K. został zatrzymany w swoim domu na terenie powiatu lubaczowskiego (Podkarpackie) w poniedziałek około godz. 18. Akcja przebiegła spokojnie, _ bez sensacji _. Marszałek został od razu przewieziony do Lublina, a noc spędził w policyjnej izbie zatrzymań. K. należy do Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, to najwyższe władze partii.

13 lutego funkcjonariusze CBA weszli do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, zabezpieczyli dokumentację dotyczącą unijnych dotacji przyznanych przez samorząd województwa w latach 2011-12. Szukali także dowodów na nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie i w delegacjach służbowych.

Postępowanie wszczęto w styczniu 2012 r. Przesłuchanych zostało ok. 100 osób. Funkcjonariusze CBA przeszukali także prywatne mieszkanie marszałka Mirosława K. W czasie akcji CBA marszałek przebywał na urlopie w Brazylii.

bEhyecDh

Po tym wydarzeniu KE zażądała wyjaśnień w związku ze śledztwem prowadzonym przez lubelską prokuraturę apelacyjną i CBA. W marcu zwróciła do korekty Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie poświadczenie wydatków z RPO za grudzień 2012 r. na kwotę 118 mln zł. KE poprosiła też samorząd o wskazanie projektów objętych dochodzeniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna afera korupcyjna? CBA zatrzymało... Dziewięć osób, w tym trzech urzędników kontroli skarbowej i biznesmen, zostało zatrzymanych w związku ze sprawą o charakterze korupcyjnym.
Pięć osób za kratami za korupcję w wojsku Zostali zatrzymani w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji i kradzieży w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Największa afera korupcyjna w Polsce? Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek.
bEhyecDC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)