Notowania

Zarzuty dla Rosjan ws. katastrofy smoleńskiej

Pierwszemu z nich zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu powietrznym. Drugiego oskarża się o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

- Naczelna Prokuratura Wojskowa stawia zarzuty dwóm Rosjanom z obsługi lotniska w Smoleńsku. Podstawą są opinie biegłych - poinformował pułkownik Ireneusz Szeląg.

Pierwszemu z nich zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu powietrznym. Drugiego oskarża się o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym.

Uruchomiono międzynarodową procedurę zmierzającą do przestawienia Rosjanom zarzutów i przesłuchaniu ich w charakterze podejrzanych. Do tego czasu prokuratura ma nie informować o szczegółowych zarzutach i posiadanych dowodach.

Niewłaściwe działania załogi TU-154

- Do katastrofy przyczyniły się niewłaściwe działania załogi TU-154 - powiedział na konferencji prasowej wojskowy prokurator okręgowy pułkownik Ireneusz Szeląg. Dodał, że polegało ono na zniżaniu samolotu przez dowódcę statku powietrznego poniżej warunków minimalnych. Nie wydano również komendy odejścia na drugi krąg.

Jak podkreślił prokurator, było to działanie nieadekwatne do warunków meteorologicznych. Na zewnątrz panowała bowiem mgła. Przypomniał, że około 15 minut przed katastrofą członek polskiej załogi samolotu JAK 40 przekazywał drogą radiową załodze Tupolewa informacje, że nad lotniskiem w Smoleńsku jest mgła.

Dowódca samolotu TU-154 nie miał zatem prawa wobec braku niewidzialności ziemi zejść poniżej 120 metrów.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem doszło do katastrofy Tupolewa, którym leciał między innymi prezydent Lech Kaczyński. Zginęli wszyscy obecni na pokładzie, w sumie 96 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomnik w Smoleńsku za duży. Co na to Polska? Premier przypomniała, że projekt pomnika w Smoleńsku był wcześniej uzgodniony, a obecnie proponowane zmiany są niezgodne z tamtymi ustaleniami.
Są nowe kopie nagrań z Tu-154M ze Smoleńska Polscy biegli ponownie skopiowali zapisy "czarnej skrzynki" w lutym w Moskwie - tłumacz kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
Nowy raport zespółu Macierewicza. Są świdkowie Dziś zespół zaprezentował inny dokument, zawierający relacje 200 świadków katastrofy Tu-154M.
Katastrofa smoleńska. Były wiceszef BOR stanie przed sądem Ta część procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest niejawna.
Tagi: naczelna prokuratura wojskowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz