Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tunezja
07.12.2014 21:50

Zapowiada się wyrównana walka w drugiej turze wyborów

Według oficjalnych wyników pierwszej tury Essebsi zdobył ponad 39 procent głosów, a Marzuki - ponad 33 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EastNews)

Druga tura wyborów prezydenckich w Tunezji odbędzie się 21 grudnia - poinformowała tunezyjska komisja wyborcza. W dogrywce zmierzą się 88-letni weteran polityczny Bedżi Kaid Essebsi i obecny prezydent Monsif Marzuki (na zdjęciu).

Przewodniczący komisji wyborczej Szafik Sarsar powiedział lokalnemu radiu, że sąd odrzucił jako drobne protesty dotyczące pierwszej tury, która obyła się 23 listopada.

Według komentatorów druga tura przyniesie starcie dwóch wizji kraju.

Essebsi to były minister i przewodniczący parlamentu, który karierę polityczną robił przed zmianami zapoczątkowanymi wydarzeniami arabskiej wiosny 2011 roku. Jest kandydatem laickiej partii Wezwanie Tunezji (Nida Tunis), która wygrała październikowe wybory parlamentarne; w swym programie wyborczym zapowiadał umocnienie państwa osłabionego przemianami politycznymi. Uzyskał głosy przede wszystkim osób tęskniących za przedrewolucyjną epoką.

Z kolei Marzuki reprezentuje rewolucję, która w 2011 roku obaliła reżim Zina el-Abidina Ben Alego. Zwolenników szuka wśród osób obawiających się powrotu rządów _ rodziny _, czyli układu opartego na pokrewieństwie i powiązaniach biznesowo-towarzyskich. Essebsi, chcąc zwyciężyć, musi przekonać Tunezyjczyków, że powrotu do dyktatury nie będzie.

Według oficjalnych wyników pierwszej tury Essebsi zdobył ponad 39 proc. głosów, a Marzuki - ponad 33 proc.

Islamiści wygrali w Tunezji wybory w 2011 roku, po rewolucji arabskiej wiosny; nie sprostali jednak wyzwaniu stabilizacji państwa. W październikowych wyborach zajęli drugą pozycję.

Są to pierwsze w Tunezji wolne wybory prezydenckie od rewolty w 2011 r. Misja obserwacyjna UE ogłosiła, że pierwsza tura była _ pluralistyczna i transparentna _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zrobili kolejny krok do demokracji Drugie wolne wybory od obalenia dyktatorskiego reżimu Zina el-Abidina Ben Alego w 2011 roku były jednym z ostatnich kroków Tunezji na drodze od autokracji do demokracji.
88-latek prezydentem? Wygrał pierwszą turę Potrzebna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się w grudniu.
Tunezja dziś wybiera. Największe szanse ma... Do wyścigu stanęło 27 kandydatów, spośród których pięciu wycofało się w trakcie kampanii.
Tagi: tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz