Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapadł wyrok w sprawie stanu wojennego

0
Podziel się:

Poseł Adam Słomka, który wtargnął na salę i krzyczał Hańba! dostał 14 dni aresztu za zakłócanie przebiegu procesu.

Zapadł wyrok w sprawie stanu wojennego
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Adam Słomka, były poseł KPN, wtargnął na salę sądową, w której dziś miał zostać ogłoszony wyrok dla Stanisława Kani i Czesława Kiszczaka. Sędziowie przenieśli się do innej sali i wydali wyrok. Poseł Słomka dostał 14 dni aresztu za zakłócanie przebiegu procesu. Kiszczak został uznany za winnego - sąd skazał go na 4 lata pozbawienia wolności, ale złagodził ją o połowę i warunkowo zawiesił. Kanię sąd uniewinnił.

Na zdjęciu Stanisław Kania
aktualizacja 15:20

- _ Hańba! Hańba! Kania ty sowiecki pomiocie! - _ krzyczały zgromadzone na sali osoby.

- _ Na Białoruś _! - krzyczeli. Odśpiewali również _ Rotę, _ze zmienionym tekstem. Interweniowała policja.Na korytarzu pojawiły się też transparenty z napisem _ Pamiętamy Zbrodnie PRL _. Trzymały je osoby, które opowiadały o represjach z czasów komunizmu.

Na sali sądowej jako jedyny z oskarżonych stawił się Kania, którego powitały okrzyki: _ morderca _. Wznosili je m.in. mężczyźni trzymający zdjęcia ofiar stanu wojennego - górników z kopalni _ Wujek _ i ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei kilku starszych mężczyzn głośno nazywało krzyczących _ motłochem _.

Zobacz także: ZOBACZ MATERIAŁ TELEWIZJI POLSAT

Największą salę sądu wypełniła publiczność. Obecny jest przedstawiciel pionu śledczego IPN prok. Piotr Piątek, są też obrońcy oskarżonych.

Warszawski Sąd Okręgowy wydał wyrok w procesie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Z 9-ciu osób oskarżonych przez IPN na początku procesu w 2008 roku, zostały trzy. Dwie zmarły, a sprawy czterech sąd skierował do oddzielnego rozpatrzenia.

Prokurator IPN wniósł o kary po dwa lata więzienia w zawieszeniu dla b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani i b. szefa MSW Czesława Kiszczaka. Kania chce uniewinnienia; Kiszczak - umorzenia sprawy. IPN chce także by sprawę trzeciej podsądnej, b. członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary, sąd umorzył z powodu przedawnienia karalności, ale przy uznaniu jej winy.

Od sierpnia ubiegłego roku proces toczył się bez udziału generała Wojciecha Jaruzelskiego, byłego szefa Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny. Sprawę 88-letniego generała z powodów zdrowotnych zawieszono. Oskarżonymi są: były I sekretarz PZPR Stanisław Kania, był szef MSW generał Czesław Kiszczak i była członkini Rady Państwa PRL Eugenia Kempara. 84-letni Stanisław Kania i 86-letni generał Kiszczak odpowiadają za udział w _ związku przestępczym _ o charakterze zbrojnym. Prokurator zażądał dla nich kary dwóch lat więzienia. 82-letnia Eugenia Kempara ma zarzut przekroczenia uprawnień. Prokurator wniósł o umorzenie jej sprawy, ale przy uznaniu winy.

Oskarżeni twierdzili, że działali w stanie _ wyższej konieczności _ wobec groźby sowieckiej interwencji. Generał Kiszczak w ostatnim słowie do sądu ponownie przytoczył ten argument, obalony już przez IPN. Stanisław Kania przez cały proces argumentował, że przestał pełnić funkcję I sekretarza PZPR na dwa miesiące przed stanem wojennym, a zarzut o udział w związku przestępczym nazywał bezpodstawnym.

O procesach ws. stanu wojennego czytaj w Money.pl
Jest decyzja sądu w sprawie Jaruzelskiego Powodem zawieszenia jest zły stan zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
_ Wujek _ na wokandzie: Kiszczak niewinny Czesław Kiszczak powiedział, że oskarżenie jest niezgodne z prawdą i niepoparte żadnymi dowodami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)