Notowania

wiadomości
11.11.2014 22:59

Zanieczyszczanie morza może być mniejsze

Ustawa określa m.in. system kar, przewidujący m.in. grzywny za przekroczenie limitów zawartości siarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Obniżenie zawartości siarki w paliwie żeglugowym do 0,1 procent od 1 stycznia 2015 roku nakazuje podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa ws. zapobiegania zanieczyszczaniu morza przez statki. O podpisie pod ustawą poinformowała prezydencka kancelaria.

Obecnie można stosować paliwa z zawartością siarki na poziomie 1 proc.

Zmiana przepisów wynika z dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie m.in. zawartości siarki w paliwach żeglugowych oraz międzynarodowej konwencji ws. zapobiegania zanieczyszczaniu morza przez statki (MARPOL).

_ - Wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów w zakresie zawartości siarki w paliwach wykorzystywanych przez statki pasażerskie w ramach regularnego ruchu, głównie w portach lub na wodach przybrzeżnych Unii Europejskiej, ma zapewnić poprawę jakości powietrza na obszarach przybrzeżnych _ - uzasadniała w swym komunikacie opublikowanym na stronach internetowych kancelaria prezydencka.

Przepisy dopuszczają stosowanie biopaliw, pokładowych systemów oczyszczania gazów spalinowych, mieszaniny paliwa i skroplonego gazu ziemnego (LNG). Warunkiem ich użycia ma być skutek porównywalny z zastosowaniem paliw niskosiarkowych.

Ustawa określa też system kar, przewidujący m.in. grzywny za przekroczenie limitów zawartości siarki. Kara za używanie na statku paliwa zawierającego niedopuszczalną zawartość siarki nie będzie nakładana, jeżeli armator wykaże, iż nie było możliwe nabycie paliwa o niższej zawartości siarki.

Ponadto ustawa reguluje warunki udzielania pozwoleń na prowadzanie testów metod redukcji emisji siarki oraz zatwierdzania metod tej redukcji. Określa, co powinien zrobić armator, składając wniosek o pozwolenie na testowanie metod redukcji emisji, czy też zakres informacji, jakie powinien zawierać jego wniosek oraz, co powinno zawierać pozwolenie na przeprowadzenie testów metod redukcji udzielane przez dyrektora urzędu morskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
"Można i trzeba się cieszyć z wolności" Atrakcją był wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17, służył on w polskim wojsku, biorąc m.in. udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Zmieniła się mentalność ekonomiczna Polaków Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że efektem nowego nastawienia Polaków do gospodarki, była między innymi skuteczna walka z kryzysem.
Prezydent ostro o słowach Sikorskiego: są straty Chce je ograniczyć, a o sytuacji w Wschodzie mówi: _ Ukraina jest potężnym krajem, którego nikt nigdzie na barana nie zaniesie _.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz