Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamieszki w Nigerii. 27 śmiertelnych ofiar ataków islamistów w dwa dni

0
Podziel się

Od dwóch miesięcy ataki rebeliantów nasiliły się w odwecie za wymierzoną przeciw nim kontrofensywę rządową.

Zamieszki w Nigerii. 27 śmiertelnych ofiar ataków islamistów w dwa dni
(AP/Fotolink/East News)
bEqZPCMl

W rezultacie ataków islamskich rebeliantów z fundamentalistycznej organizacji Boko Haram na miasto Gamboru w północno-wschodniej Nigerii, co najmniej 27 wieśniaków poniosło śmierć - poinformowały lokalne władze.

Według władz, islamiści atakowali to niewielkie miasto w stanie Borno dwukrotnie - trzy i cztery dni temu. Podczas pierwszego ataku zginęło 6 osób, a drugiego 21.

Ataki i inne akty przemocy nasiliły się w ciągu ubiegłych 2 miesięcy. Islamiści podjęli kontrofensywę po zarządzeniu przez prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana w maju tego roku zakrojonej na szeroką skalę operacji militarnej mającej na celu zgniecenie ich trwającej od 4 lat rebelii.

bEqZPCMn

Islamiści zaczęli najpierw atakować szkoły za szerzenie znienawidzonej przez nich kultury zachodniej, a później siły bezpieczeństwa i cywilów podejrzewanych o pomaganie wojskom rządowym. W rezultacie tych ataków zginęło już co najmniej kilkaset osób a od początku rebelii w 2009 roku kilka tysięcy.

Zdaniem analityków, ofensywa wojsk rządowych zdołała jedynie odepchnąć islamistów od większych miast i przenieść walki do wiosek i małych osad.

Islamiści z Boko Haram, mający coraz silniejsze powiązania z lokalną filią Al-Kaidy, dążą do utworzenia w północnej Nigerii islamskiego państwa wyznaniowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści skończą z zamachami? Są szanse Rząd Nigerii zapowiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z organizacją radykalnych islamistów Boko Haram, odpowiedzialną za liczne krwawe zamachy.
Zatonięcie statku w Nigerii. Szukają ciał Statek, który przewoził ok. 150 osób, pękł na dwoje po opuszczeniu miejscowości Malilli. Przyznał, że jednostka przewoziła zbyt dużo handlarzy i towarów zakupionych na rynku w tej miejscowości.
Islamiści proponują zmiany w konstytucji Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur powołał 50-osobową komisję, której zadaniem będzie dokonanie przeglądu proponowanych zmian w opracowanej przez islamistów konstytucji.
bEqZPCMO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)