Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Ferguson. Kto odpowie za śmierć nastolatka?

0
Podziel się:

Na razie nie wiadomo, czy policjantowi zostanie wytoczony proces. Decyzję w tej sprawie ma dopiero podjąć ława przysięgłych.

Zamieszki w Ferguson. Kto odpowie za śmierć nastolatka?
(PAP/EPA)

Kilkaset osób zgromadziło się pod komendą policji w Ferguson w stanie Missouri, protestując przeciw przemocy policji i domagając się ukarania funkcjonariusza, który w sierpniu zastrzelił w tym mieście czarnoskórego nastolatka Michaela Browna.

Najpierw protestujący zebrali się na spotkaniu modlitewnym w miejscowym kościele, gdzie skandowali _ Życie czarnych się liczy _ i inne hasła, następnie przemaszerowali pod komendę.

Niektórzy demonstranci próbowali zablokować główne drzwi budynku, ale nie pozwolili im na to policjanci wyposażeni w sprzęt do tłumienia zamieszek. Część zgromadzonych zaczęła śpiewać pieśń _ We Shall Overcome _, protest song z czasów walki czarnych o równouprawnienie w USA w latach 50. i 60. Policja aresztowała kilka osób znajdujących się przed budynkiem.

Te i inne demonstracje oraz akcje biernego oporu odbywały się w poniedziałek w Ferguson i innych miejscowościach w okolicach oddalonego o 20 km St. Louis pod wspólną nazwą _ Moral Monday _, na zakończenie czterodniowej akcji _ Ferguson October _.

18-letni Michael Brown został zastrzelony 9 sierpnia przez 28-letniego policjanta Darrena Wilsona, jednak okoliczności tragicznego incydentu pozostają niejasne. Miejscowa policja twierdzi, że Brown z kilkoma innymi nastolatkami szedł środkiem ulicy, a na zwróconą mu przez policjanta uwagę zareagował agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna mimo że ten stał z rękami w górze.

Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów. Od tego czasu wielokrotnie organizowano protesty i demonstracje.

Na razie nie wiadomo, czy policjantowi zostanie wytoczony proces. Decyzję w tej sprawie ma dopiero podjąć ława przysięgłych. Istnieją obawy, że w razie braku procesu w Ferguson może dojść do nowych rozruchów.

Kilka dni temu w St. Louis ponownie biały policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Według policji w tym przypadku to chłopiec pierwszy zaczął strzelać do funkcjonariusza, który w czasie tego zdarzenia nie był na służbie, lecz pracował dla prywatnej agencji ochrony.

Czytaj więcej w Money.pl
Tłumy na pogrzebie zastrzelonego nastolatka Mogący pomieścić 2,5 tys. wiernych kościół oraz przygotowane na 2 tys. osób dodatkowe pomieszczenia szybko wypełniły się po brzegi.
Policja w USA dostaje broń za darmo. Od kogo? Temat militaryzacji służb stał się przedmiotem gorącej debaty w związku z zamieszkami w Ferguson.
Twitter najpopularniejszy wśród... Zdziwisz się Reakcja internetowej wspólnoty Afroamerykanów na zabicie przez policjanta czarnego nastolatka pokazała, że używają Twittera jako platformy do dialogu oraz narzędzia wpływu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)