Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ferguson
25.11.2014 15:37

Zamieszki w Ferguson 61 aresztowanych

Uczestników zamieszek aresztowano pod zarzutami udziału w nielegalnym zgromadzeniu, podpalenia oraz włamania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do zamieszek doszło, gdy białemu policjantowi nie postawiono zarzutów w sprawie zastrzelenia czarnoskórego nastolatka. Region pobliskiego St. Louis przygotowuje się na nowe protesty.

Uczestników zamieszek aresztowano pod zarzutami udziału w nielegalnym zgromadzeniu, podpalenia oraz włamania. Poprzedni bilans zatrzymanych po nocnych zamieszkach mówił o co najmniej 29 aresztowanych.

Społeczne niepokoje na tle rasowym wybuchły w poniedziałek wieczorem, gdy ława przysięgłych hrabstwa St. Louis w stanie Missouri uznała, że nie ma podstaw do oskarżenia funkcjonariusza Darrena Wilsona, który w sierpniu zastrzelił w Ferguson 18-letniego Michaela Browna.

Po ogłoszeniu decyzji rozgniewany tłum protestujących obrzucił radiowozy butelkami i cegłami, wiele budynków podpalono, splądrowano kilkanaście sklepów - mimo apeli rodziny zabitego nastolatka i prezydenta Baracka Obamy o zachowanie spokoju.

Szef lokalnej policji Jon Belmar ocenił, że zamieszki były _ o wiele gorsze _ od najbardziej gwałtownych protestów w sierpniu. Policja słyszała co najmniej 150 strzałów, ale nie ma doniesień o poważnie rannych - powiedział Belmar.

Do rozproszenia agresywnie zachowującego się tłumu funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, granatów dymnych i granatów hukowo-błyskowych. Belmar podkreślił, że funkcjonariusze nie wystrzelili ani jednego naboju, nawet kiedy tłum obrzucał ich różnymi przedmiotami.

_ St. Louis Post-Dispatch _ podała, że strażacy, którzy ruszyli do gaszenia jednego z pożarów, musieli odstąpić od płonącego budynku, bo w okolicy padły strzały. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) z powodu strzałów słyszanych w pobliżu regionalnych lotnisk zamknęła przestrzeń powietrzną nad miastem. Setki demonstrantów zablokowały drogę szybkiego ruchu, która następnie została ogrodzona przez policję.

Demonstrancje solidarności z zabitym Brownem, traktowanym jako symbol niesprawiedliwości i dyskryminacji na tle rasowym, odbyły się też w innych miastach - m.in. St. Louis, Seattle, Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, Oakland, Filadelfii i Waszyngtonie.

We wtorek władze St. Louis przygotowywały się do kolejnej fali protestów. Szef miejscowej policji Sam Dotson zapowiedział, że na ulice wyjdzie więcej policjantów, których obecność ma odstraszać od zamieszek. Szkoły w Ferguson i pobliskie miasta zapowiedziały, że we wtorek pozostaną zamknięte.

Zapowiedziany został już protest pod sądem w Clayton, w Missouri, gdzie obradowała ława przysięgłych orzekająca w sprawie policjanta Darrena Wilsona. Ławnicy zaczęli obradować pod koniec sierpnia; w tym czasie wysłuchali zeznań 60 świadków. Prokuratura hrabstwa nie chciała powiedzieć, czy decyzja o niepostawieniu zarzutów Wilsonowi zapadła jednomyślnie. Do podjęcia decyzji potrzebna była zgoda co najmniej dziewięciu członków ławy.

9 sierpnia 18-letni Michael Brown został zastrzelony na ulicy przez Darrena Wilsona. Policja z Ferguson twierdzi, że nastolatek zachowywał się agresywnie, natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna, choć ten stał z rękami podniesionymi do góry.

Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała wówczas jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m327230.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki-w-ferguson-nie-ma,18,0,1664786.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zamieszki w Ferguson po decyzji ławy przysięgłych Podpalono sklepy, zniszczono kilka radiowozów. Słychać było odgłosy strzałów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m313593.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gubernator-oglosil-stan-wyjatkowy-z-obawy,150,0,1660310.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znów stan wyjątkowy po zabójstwie w Ferguson Władze stanowe obawiają się, że w Ferguson może dojść do rozruchów na tle rasowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m317801.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;pogrzeb;nastolatka;zastrzelonego;przez;policjanta;przyszly;tlumy,154,0,1605530.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tłumy na pogrzebie zastrzelonego nastolatka Mogący pomieścić 2,5 tys. wiernych kościół oraz przygotowane na 2 tys. osób dodatkowe pomieszczenia szybko wypełniły się po brzegi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/m317477.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki;w;ferguson;spokojniejsza;noc;-;zaledwie;6;osob;zatrzymanaych;za;drobne;wykroczenia,107,0,1603179.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Celował do demonstrantów - zawiesili go Policjant, który przedwczoraj celował z broni szturmowej do demonstrantów, został zawieszony w obowiązkach.
Tagi: ferguson, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz