Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dozór elektorniczny
12.08.2009 08:48

Zamiast więzienia - obrączki dla skazanych

1 września rusza pilotażowy program. Skazani na pół roku zamiast w celi karę odbędą na wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CxOxS/CC/Flickr)

1 września rusza pilotażowy program. Co najmniej kilkuset skazanych na pół roku zamiast w celi karę odbędzie na wolności.

Obecnie utrzymanie jednego więźnia kosztuje 2,3 tys. złotych miesięcznie. Nadzór za pomocą obrączek elektronicznych pozwoli na zmniejszenie tej sumy do 100 złotych miesięcznie.

Cały system system dozorujący oraz bransolety to koszt 225 mln złotych.

Docelowo elektronicznym nadzorem ma zostać objętych 20 tysięcy osób rocznie. W pierwszym okresie będzie to od 500 do 1500 skazanych - mówi Joanna Dębek z biura prasowego Ministerstw Sprawiedliwości. Na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego będą mogli liczyć skazani na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności lub ci, którzy zostali skazania na rok, ale do wyjścia z więzienia zostało im pół roku.

Skazany będzie nosił obrożę na przegubie ręki lub kostce. Będzie mógłby poruszać się tylko w wyznaczonych rejonach, np. na odcinku z domu do pracy. Obrączka umożliwi skontrolowanie, czy przestrzega zakazu zbliżania się np. do mieszkania ofiary czy stadionu. O nieprzestrzeganiu zakazu powiadamiany zostanie kurator sądowy. W razie łamania warunków _ więzień _ wróci za kraty.

Tagi: dozór elektorniczny, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz