Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamiast pilnować porządku, ścigają kierowców

0
Podziel się

Straż Miejska coraz bardziej przypomina policję drogową.

Zamiast pilnować porządku, ścigają kierowców
(arekolek / Flickr (CC BY-SA 3.0))
bEhjPNMB

Straż Miejska coraz bardziej przypomina policję drogową. Zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, zajmuje się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość - oceniła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Statystyki prezentowane przez straże wykazują stały i znaczący wzrost ujawnianych przez nie wykroczeń - podała NIK. Zwraca jednak uwagę, że liczba interwencji w najważniejszej dla obywateli sprawie - porządku publicznego - wzrosła średnio w latach 2005-2009 zaledwie o 2,7 proc. Zwiększyła się za to znacząco - o blisko 200 proc. - ogólna liczba wykrywanych przewinień komunikacyjnych.

Jak podkreśliła NIK, sprzyja temu wzrastająca liczba fotoradarów, których właścicielami są samorządy. _ - W wielu gminach coraz mniej strażników wychodzi na patrole, a coraz więcej zajmuje się wystawianiem mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Dzieje się to kosztem dbałości o porządek publiczny _ - oceniono w raporcie.

bEhjPNMD

NIK zaznaczyła, że przewinienia komunikacyjne to tylko jedna z 26 grup wykroczeń, które powinni ujawniać strażnicy, a są jednostki, w których 97 proc. spośród wszystkich wystawionych mandatów dotyczy przewinień drogowych. W efekcie działania strażników nie mają znaczącego wpływu na poprawę porządku publicznego. Liczba interwencji związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem mieszkańców zmalała w niektórych gminach nawet o 41 procent - podkreśliła Izba.

Według NIK, nadzór nad strażami, sprawowany przez prezydentów i burmistrzów, jest niewystarczający. NIK wytknął władzom brak systemu kontrolowania jakości i rzetelności pracy strażników. _ Prezydenci i burmistrzowie bazują jedynie na danych przekazywanych im przez poszczególne jednostki, a bezpośredni nadzór ograniczają przeważnie do bieżących spotkań z komendantami _ - zaznaczono.

Izba podkreśliła także, że ściągalność wystawianych przez straże miejskie mandatów jest niewystarczająca. _ Nieprawidłowościom sprzyja tu przede wszystkim nieprecyzyjne prawo. Brak jednoznacznego określenia, kto jest uprawniony do ewidencjonowania i egzekwowania takich należności, zachęca do lekceważenia kary _ - zaznaczyła. NIK poinformowała o skierowaniu w tej sprawie wniosku do MSWiA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t115558.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ukrywaja;dochody;atrapy;zamiast;kas,66,0,812866.html) Ukrywają dochody. Atrapy zamiast kas Według kontroli skarbowej najwięcej przypadków oszustw związanych z kasami fiskalnymi jest w Rzeszowie, Krakowie i we Wrocławiu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t92533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;wladzy;dla;kanara;i;strazy;miejskiej,142,0,786574.html) Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej Kontroler przytrzyma gapowicza, a strażnik wlepi więcej mandatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t45466.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;wladzy;dla;strazy;miejskiej,47,0,747823.html) Więcej władzy dla straży miejskiej Dostaniesz od nich mandat na przykład za zostawienie dziecka w samochodzie.
bEhjPNNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)