Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Iraku. Ponad 30 ofiar w Bagdadzie

0
Podziel się:

Do 33 wzrosła liczba osób, które zginęły w trzech skoordynowanych zamachach bombowych we wschodnim Bagdadzie.

Zamachy w Iraku. Ponad 30 ofiar w Bagdadzie
(Polaris Images/East News)

Do 33 wzrosła liczba osób, które zginęły wczoraj w trzech skoordynowanych zamachach bombowych we wschodnim Bagdadzie podczas wiecu szyickiej organizacji Asaib Ahl al-Haq (Liga Sprawiedliwych) - podały irackie siły bezpieczeństwa i źródła medyczne. Wcześniej informowano o 18 ofiarach śmiertelnych.

Do potrójnego zamachu doszło na stadionie, gdzie Liga Sprawiedliwych przedstawiała swoich kandydatów do wyborów, które odbędą się 30 kwietnia. Ładunki wybuchały kolejno, gdy uczestnicy wychodzili ze spotkania. Pierwszy został podłożony w pobliżu bramy wjazdowej, następnie eksplodował samochód pułapka oraz kolejna bomba. Rannych zostało 40 ludzi.

W chwili zamachu na stadionie przebywało ok. 10 tys. osób. Niektórzy sunnici i szyici oskarżają Ligę Sprawiedliwych o organizowanie zamachów oraz porywanie rodzin z ich mieszkań. Ugrupowanie odrzuca te zarzuty, twierdząc, że broni ludności Iraku przed terrorystami.

Do przeprowadzenia ataku przyznała się powiązana z Al-Kaidą grupa Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Na jednej z dżihadystycznych stron internetowych ugrupowanie to przekazało, że zamach miał za zadanie pomścić sunnitów zabijanych i porywanych przez szyickie milicje.

Od ponad roku przez Irak przetacza się fala przemocy niespotykanej w tym kraju od 2008 roku. W rezultacie ataków na tle wyznaniowym i innych aktów terrorystycznych w zeszłym roku zginęło w Iraku ponad 8900 ludzi, w tym ponad 7800 cywilów. Według rządu tylko w styczniu br. zabitych zostało ponad tysiąc osób.

30 kwietnia odbędą się w Iraku wybory parlamentarne, pierwsze od wycofania się z kraju wojsk amerykańskich w 2011 r. Ponad 9 tys. kandydatów będzie się ubiegało o miejsca w liczącym 328 miejsc parlamencie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielu zabitych podczas wizyty sekretarza ONZ W Bagdadzie doszło do serii wybuchów samochodów pułapek, gdy w irackiej stolicy przebywał Ban Ki Mun.
19 zabitych w zamachach w Bagdadzie Na razie nikt nie zadeklarował odpowiedzialności za te zamachy.
Sześć jednoczesnych wybuchów. Wiele ofiar W sześciu niemal jednoczesnych wybuchach na targowiskach i w ruchliwych miejscach Bagdadu zginęło dzisiaj 24 ludzi, a około 60 zostało rannych - podały źródła medyczne i policyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)