Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamachy dżihadystów udaremnione w Belgii

0
Podziel się:

Władze nie ujawniły jednak, ze względu na opinię publiczną, jakie mogły być potencjalne cele zamachów.

Zamachy dżihadystów udaremnione w Belgii
(Simon Aughton/CC/Flickr)

Belgijski dziennik _ L'Echo _ poinformował, że władzom tego kraju udało się zapobiec zamachom ze strony dżihadystów, którzy wrócili do kraju po udziale w konflikcie zbrojnym w Syrii i są sympatykami Państwa Islamskiego.

Gazeta podaje, że zatrzymano pewną liczbę osób. Władze nie ujawniły jednak, ze względu na opinię publiczną, jakie mogły być potencjalne cele zamachów.

Ataki te mogły - pisze _ L'Echo _ - być podobne do tego w Muzeum Żydowskim w Brukseli, gdzie w maju młody mężczyzna, który walczył po stronie dżihadystów w Syrii, otworzył ogień, zabijając cztery osoby.

Jak podaje dziennik, około 400 obywateli Belgii pojechało do Syrii walczyć w tamtejszej wojnie domowej. Wróciło do Belgii około 90 z nich. - _ Zakładamy, że spośród nich co dziewiąty ma zamiar przeprowadzić zamach. Jest to ocena umiarkowana, jeśli wziąć pod uwagę ludzi, którzy mogą im przyjść z pomocą _ - powiedziało źródło cytowane przez _ L'Echo _.

Niepokój Belgii, podobnie jak innych krajów europejskich, budzi rosnąca liczba jej obywateli, którzy udają się do Syrii i Iraku, by wziąć udział w tamtejszych konfliktach zbrojnych i wracają z radykalnymi poglądami.

Trybunał karny w Brukseli skazał w maju na kary do 20 lat więzienia 19 Belgów za uczestnictwo w rekrutacji ludzi do walk w Syrii i Somalii, a także za współpracę z milicją Al-Szabab w Somalii.

Czytaj więcej w Money.pl
Belgia poruszona reportażem o islamie _ Belgia: kraj niewiernych, którzy zabijają muzułmanów _ - tak Belgię postrzega kilkuletni Abdullah, który twierdzi, że chce zostać dżihadystą.
Amerykanie bombardują islamistów i grożą Syrii Nalot pod Bagdadem przeprowadzono na prośbę irackich wojsk atakowanych przez dżihadystów. Odpowiemy na wszelkie próby zestrzelenia przez syryjską obronę przeciwlotniczą - grozi Biały Dom.
Polska nie odpowie na wezwanie. Nie ruszy na Irak Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii mającej na celu wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)