Notowania

Przejdź na
terroryzm
14.01.2015 14:23

Zamachy we Francji. 54 zatrzymanych za obronę terroryzmu

Wśród zatrzymanych jest kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala, propagator gestu quenelle, czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(philippe leroyer / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

We Francji 54 osoby zostały zatrzymane za stawanie w obronie terroryzmu lub jego gloryfikowanie od czasu dżihadystowskich ataków, w których w ubiegłym tygodniu zginęło 17 osób - poinformowała dziś paryska prokuratura.

Zatrzymań dokonano w ramach większej kampanii francuskich władz, obejmującej m.in. starania rządu o wprowadzenie ostrzejszych środków w walce z terroryzmem.

Wśród zatrzymanych jest kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala, propagator gestu _ quenelle _, czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia, którego według niego jest gestem sprzeciwu wobec establishmentu. Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści, rasizm i antysemityzm. Władze kilku francuskich miast zakazały w ub. r. jego występów z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego.

Rzecznik prokuratury Stephane Le Foll powiedział w środę, że część zatrzymanych już usłyszała wyroki.

W ubiegłotygodniowych atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W zeszłą środę w zamachu na redakcję _ Charlie Hebdo _ bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

Były to najtragiczniejsze w skutkach ataki we Francji od kilkudziesięciu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Australii: To zagrożenie dla wszystkich Abbott omawiał w Bagdadzie z irackim prezydentem Fuadem Masumem sprawę pomocy humanitarnej i pomocy w broni i sprzęcie wojskowym dla Iraku. _ Australijczycy popierają Irak i jego postawę w walce przeciwko terroryzmowi - _zapewnił Abbott.
Jechali do Syrii walczyć, zatrzymała ich policja Trzej podejrzani, dwaj Marokańczycy i Brazylijczyk, zostali zatrzymani na przejściu granicznym z Turcją - głosi oświadczenie bułgarskich służb.
Akcja CBŚ. Groźni przestępcy w rękach policji Marek F. był w przeszłości oskarżony o kierowanie działającym na terenie Poznania gangiem, który miał wymuszać haracze w poznańskich i gnieźnieńskich lokalach oraz dyskotekach. Siedział w więzieniu m.in. za podpalenie dyskoteki w Gnieźnie.
Tagi: terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz