Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Paryżu. Eksperci poważnie zaniepokojeni jutrzejszym marszem sprzeciwu

0
Podziel się:

Eksperci do walki z terroryzmem woleliby odłożyć manifestację.

Zamachy w Paryżu. Eksperci poważnie zaniepokojeni jutrzejszym marszem sprzeciwu
(PAP/EPA)
bELaGxnV

Wielu czołowych polityków europejskich, między innymi Donald Tusk, Angela Merkel i David Cameron, zapowiedziało udział w wielkim marszu przeciw terroryzmowi i przemocy, organizowanym jutro po krwawym zamachu na satyryczny tygodnik _ Charlie Hebdo _. To poważnie niepokoi ekspertów do walki z terroryzmem, którzy woleliby odłożyć tę manifestację ze względów bezpieczeństwa - pisze na swych stronach _ Le Figaro. _Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve zapewnił jednak, że zostały zastosowane wszelkie środki, aby uczestnikom marszu zapewnić bezpieczeństwo.

Aktualizacja 14:02

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve zapewnił, że w nadchodzących tygodniach utrzymany zostanie maksymalny poziom alertu antyterrorystycznego w regionie paryskim, podniesiony w środę po zamachu w siedzibie satyrycznego tygodnika _ Charlie Hebdo _.

bELaGxnX

_ Wziąwszy pod uwagę kontekst, jesteśmy narażeni na ryzyko. Jest zatem ważne, by plan (nadzoru antyterrorystycznego) Vigipirate, który został wzmocniony w regionie Ile-de-France i jest przedmiotem określonych działań w reszcie kraju, został wzmocniony w najbliższych tygodniach _ - oświadczył, wychodząc ze spotkania kryzysowego w Pałacu Elizejskim.

Swój udział w marszu zapowiedzieli, m.in.: szefowie rządów Hiszpanii - Mariano Rajoy, Włoch Matteo Renzi i Wielkiej Brytanii David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

_ - Przewodniczący Tusk odebrał telefon od prezydenta Francji Francois Hollande'a i weźmie udział w marszu w niedzielę w Paryżu _ - powiedział rzecznik prasowy Tuska Preben Aaamann.

_ - W niedzielę będę z Francois Hollande'em w Paryżu. JeSuisCharlie (Jestem Charlie) _ - napisał w piątek na Twitterze szef włoskiego rządu Matteo Renzi. _ Nie pozwolimy, by strach zmienił nas i Europę _ - dodał.

bELaGxod

_ - Będę w Paryżu w niedzielę, by okazać wsparcie narodowi francuskiemu. Hiszpania z Francją przeciw terroryzmowi za wolnością _ - napisał na swym koncie na Twitterze hiszpański premier Mariano Rajoy.

Według niemieckiego dziennika _ Die Welt _, który powołuje się na źródła zbliżone do rządu, Angela Merkel ma wziąć udział w marszu i spotkać się z prezydentem Francji. Według tego źródła Merkel miałaby się udać też do siedziby redakcji _ Charlie Hebdo _. W marszu, wg _ Die Welt _, ma też uczestniczyć minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. AFP pisze, że rzecznik kanclerz nie był w stanie potwierdzić tych informacji.

Nie wiadomo jeszcze czy w marszu weźmie udział Marine Le Pen, szefowa Frontu Narodowego, znanego ze swoich antyimigranckich haseł. Decyzję w tej sprawie ma ogłosić dziś po południu.

Wielki marsz jest organizowany w niedzielę w Paryżu na apel niemal wszystkich przywódców politycznych, związkowych i religijnych. Podobne zgromadzenia przewidziano też w innych dużych miastach Francji.

bELaGxoe

Tego samego dnia w Paryżu ma się odbyć spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej oraz przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej. Spotkanie jest organizowane z inicjatywy szefa francuskiego MSW Bernarda Cazeneuve'a w kontekście ataku na redakcję tygodnika _ Charlie Hebdo _ w Paryżu.

Celem spotkania będzie przede wszystkim analiza wydarzeń, jakie miały miejsce w Paryżu pod kątem wypracowania wspólnych wniosków, tak aby w miarę możliwości zapobiec tego typu aktom terroru.

Marsz przeciw terroryzmowi ma się rozpocząć w Paryżu w niedzielę o godz. 15. Do jego zorganizowania wezwały wszystkie partie polityczne prócz skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, a także największe związki zawodowe i organizacje praw człowieka - przypomina _ Le Figaro _.

bELaGxof

Eksperci ostrzegają: _ Nie wziąłbym odpowiedzialności za to wydarzenie _

Zważywszy na to, że wiele kwestii związanych z ostatnimi wydarzeniami nie zostało jeszcze wyjaśnionych oraz ze względu na zapowiedziany udział w marszu wielu premierów i głów państw, ten hołd ofiarom zamachu na _ Charlie Hebdo _ byłoby lepiej odłożyć - uważa cytowany przez _ Le Figaro _ ekspert.

_ Nie wziąłbym odpowiedzialności za to wydarzenie _ - mówi w rozmowie z dziennikiem jeden z najważniejszych specjalistów z Palais de Justice w Paryżu, gdzie swą siedzibę mają najwyższe instancje sądowe.

_ Biorąc pod uwagę kontekst ostatnich wydarzeń i to, że być może wielu podejrzanych w tej sprawie nie zostało jeszcze zidentyfikowanych, jestem zdumiony decyzją o utrzymaniu (niedzielnego) terminu manifestacji. Byłoby chyba rozsądniej odłożyć to wydarzenie o kilka dni _ - mówi rozmówca _ Le Figaro _.

bELaGxog

Eksperci obawiają się, że jakaś osoba należąca do komórki terrorystycznej, która zorganizowała atak na _ Charlie Hebdo _ może zdecydować się w niedzielę na coś w rodzaju _ ataku honorowego _ - pisze paryski dziennik.

Odpowiedzialny za koordynację działań antyterrorystycznych Jean-Louis Bruguiere uważa, że organizowanie marszu już w niedzielę jest _ w oczywisty sposób ryzykowne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mundurowi w podwyższonej gotowości Procedury, instytucje i funkcjonariusze są w pełni sprawne i zabezpieczają nas przed tego rodzaju atakiem - przekonuje Ewa Kopacz.
Google przekaże Charlie Hebdo 250 tysięcy euro Dzięki temu kolejny numer pisma ma się ukazać w liczbie miliona egzemplarzy.
Muzułmanie oddają hołd ofiarom masakry Piątek jest dniem modlitw wyznawców Islamu.
bELaGxoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)