Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Iraku. Kilkadziesiąt osób nie żyje

0
Podziel się:

W mieście Dżurf al-Sakhr koło Bagdadu zginęło co najmniej 27 osób, a w centrum irackiej stolicy - według różnych źródeł - 10 lub 15.

Zamachy w Iraku. Kilkadziesiąt osób nie żyje
(Polaris Images/East News)
bEEbMCXp

Dwa zamachy bombowe w Iraku, dokonane z użyciem samochodów pułapek, pochłonęły kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. W mieście Dżurf al-Sakhr koło Bagdadu zginęło co najmniej 27 osób, a w centrum irackiej stolicy - według różnych źródeł - 10 lub 15.

W Dżurf al-Sakhr, ok. 50 km na południe od irackiej stolicy, zamachowiec samobójca wjechał wyładowanym materiałami wybuchowymi samochodem terenowym w posterunek kontrolny obsadzony przez żołnierzy irackich i członków prorządowej milicji szyickiej.

Na razie żadne z ugrupowań nie wzięło na siebie odpowiedzialności za ten zamach. Agencja Associated Press pisze, że miał on wszystkie cechy charakterystyczne dla ataków dokonywanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

bEEbMCXr

Irackie siły bezpieczeństwa w sobotę odbiły Dżurf al-Sakhr z rąk tych sunnickich dżihadystów.

W centrum Bagdadu, w dzielnicy Karrada zamieszkanej zarówno przez szyitów, jak i sunnitów, zamachu bombowego dokonano w poniedziałek na ulicy, przy której znajduje się wiele sklepów i restauracji.

Irakijczycy obawiają się nowej fali zamachów na szyitów, przygotowujących się do przypadającego w przyszłym tygodniu święta Aszura.

Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

bEEbMCXx

Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.

Czytaj więcej w Money.pl
Seria zamachów w Iraku. Tragiczny bilans Kilkadziesiąt osób, być może nawet 60, zginęło w sobotę w serii zamachów bombowych w Bagdadzie.
Wielu zabitych podczas wizyty sekretarza ONZ W Bagdadzie doszło do serii wybuchów samochodów pułapek, gdy w irackiej stolicy przebywał Ban Ki Mun.
Sześć jednoczesnych wybuchów. Wiele ofiar W sześciu niemal jednoczesnych wybuchach na targowiskach i w ruchliwych miejscach Bagdadu zginęło dzisiaj 24 ludzi, a około 60 zostało rannych - podały źródła medyczne i policyjne.
bEEbMCXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)