Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy terrorystyczne w Europie. Porażające statystyki

0
Podziel się:

Władze coraz bardziej obawiają się ataków ze strony tzw. samotnych wilków, czyli działających samodzielnie terrorystów, inspirujących się ideologią dżihadu.

Zamachy terrorystyczne w Europie. Porażające statystyki
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)
bFghogiJ

Już _ cztery lub pięć _ zamachów terrorystycznych udaremniono w tym roku, podczas gdy w poprzednich latach był to średnio jeden udaremniony atak rocznie - powiedział w wywiadzie dla BBC szef londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe.

Podkreślił, że daje się zaobserwować _ zmianę pod względem częstotliwości i skali _ planowanych zamachów, a władze coraz bardziej obawiają się ataków ze strony tzw. samotnych wilków, czyli działających samodzielnie terrorystów, inspirujących się ideologią dżihadu propagowaną przez dżihadystyczne ugrupowania.

Hogan-Howe, który jako szef londyńskiej policji odpowiada także za sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym, w tym za walkę z terroryzmem, przypomniał, że według policyjnych szacunków ok. 500 osób wyjechało z Wielkiej Brytanii do Syrii lub Iraku, gdzie trwają konflikty z udziałem islamistów.

bFghogiL

_ - (Tam) przejdą szkolenie wojskowe, zdobędą sieć kontaktów i poznają taktykę wojskową, którą będą mogli chcieć wykorzystać w kraju _ - ostrzegł.

Poseł opozycyjnej Partii Pracy Khalid Mahmood powiedział niedawno w rozmowie z _ Sunday Timesem _, że według niego liczba obywateli brytyjskich biorących udział w islamistycznych konfliktach jest bliższa 2000.

Z dostępnych informacji wynika, że dotychczas zginęło ok. 27 Brytyjczyków walczących w szeregach dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS), aktywnego w Syrii i Iraku.

Według Hogana-Howe'a w ostatnich miesiącach wzrosły obawy przed atakami samotnych wilków. _ Nie wymagają one wielkiej organizacji, nie są bardzo skomplikowane, a to zostawia nam mało czasu (na reakcję) _ - podkreślił.

bFghogiR

W niedzielę w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się ogólnokrajowa kampania podnoszenia świadomości zagrożenia terroryzmem. Przez tydzień policjanci będą uczyli zachowywania czujności w miejscach takich, jak szkoły, uniwersytety, lotniska, centra handlowe czy kina.

W sierpniu Wielka Brytania podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego do poziomu drugiego w pięciostopniowej skali ze względu na możliwe zamachy dżihadystów z IS. Drugi stopień alertu oznacza wysokie prawdopodobieństwo ataku, choć bez informacji wywiadowczych wskazujących na jego bezpośrednią bliskość.

Czytaj więcej w Money.pl
Przemytnicze imperium w Iraku kwitnie Od początku lipca do końca października większość ropy produkowanej przez IS, oferowana po mocno obniżonej cenie, trafiała do irackiego Kurdystanu, skąd - już jako ropa kurdyjska - była eksportowana do Turcji i Iranu.
Kolejny film Al-Kaidy. Zakładnicy proszą o... Obaj mężczyźni nic nie wspominają o żądaniach porywaczy, ale nawiązują do uwolnienia w Afganistanie amerykańskiego jeńca w zamian za wypuszczenie z więzienia Guantanamo pięciu talibów.
Podwyższyli poziom zagrożenia terroryzmem Źródłem zagrożenia są grupy powiązane z bojówkami walczącymi w Syrii oraz Iraku.
bFghogjm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)