Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Iraku pod kościołem

0
Podziel się:

Większość ofiar to chrześcijanie, którzy wychodzili z nabożeństwa z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Zamach w Iraku pod kościołem
(Polaris Images/East News)

Co najmniej 15 osób zginęło, gdy samochód pułapka eksplodował w południowej części Bagdadu. Większość ofiar to chrześcijanie, którzy wychodzili z nabożeństwa z okazji świąt Bożego Narodzenia - poinformowały irackie służby.

W wyniku zamachu, do którego doszło w stołecznej dzielnicy Dura, rannych zostało również ponad 30 osób. Ponadto dwie bomby eksplodowały na zatłoczonym targowisku w innej części tej dzielnicy; zginęło sześć osób, a kilkanaście odniosło obrażenia.

Iracka wspólnota chrześcijańska, do której należy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół chaldejski oraz niezależny od Rzymu Asyryjski Kościół Wschodu, skurczyła się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady, a wierni rozproszeni są między Bagdadem, Mosulem, Kirkukiem i Kurdystanem.

Przed inwazją USA na Irak w 2003 roku w kraju tym mieszkało ponad milion chrześcijan, a obecnie mniejszość szacuje się na niespełna 500 tys. osób. Chrześcijanie stali się celami napaści, zamachów i porwań; brak poczucia bezpieczeństwa nadal skłania ich do ucieczki z ojczyzny.

2013 był dla Iraku czarnym rokiem - skala aktów przemocy sięgnęła poziomu z 2008 roku. Według zestawienia agencji AFP w całym kraju zginęło w kończącym się roku ponad 6,5 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Najkrwawszy dzień w Iraku od 2 miesięcy Najwięcej osób zginęło późnym wieczorem na południowych przedmieściach irackiej stolicy.
Samobójczy zamach przed kawiarnią Nie żyje co najmniej 30 osób, a 45 jest rannych. Nikt nie przyznał się na razie do zamachu, lecz ataki z użyciem samochodu to ulubiona taktyka lokalnego odłamu Al-Kaidy.
Dramatycznie wzrasta liczba ofiar zamachu Liczba zabitych w rejonie Bagdadu sięga już 48 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)