Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach w afganistanie. Generał wojsk USA zabity, niemiecki generał ranny

0
Podziel się:

Terrorysta przebrał się w afgański mundur i ostrzelał szkołę wojskową pod Kabulem.

Zamach w afganistanie. Generał wojsk USA zabity, niemiecki generał ranny
(PAP/EPA)

Ubrany w mundur armii afgańskiej terrorysta zastrzelił w szkole wojskowej pod Kabulem generała wojsk USA i ranił 14 innych żołnierzy sił międzynarodowych, w tym generała niemieckiego - poinformowały władze amerykańskie, niemieckie i afgańskie.

Władze USA nie ujawniły na razie tożsamości zabitego generała, podając tylko, że miał on stopień generała-majora, zwanego inaczej generałem dwugwiazdkowym. Jest on najprawdopodobniej najwyższym rangą amerykańskim wojskowym, który poniósł śmierć w Afganistanie od początku zagranicznej interwencji zbrojnej w tym kraju w 2001 roku.

Rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby powiedział dziennikarzom, że _ wielu ludzi zostało poważnie rannych _, a napastnika zabito. Miejscem zamachu był prowadzony przez Brytyjczyków Uniwersytet Obrony Narodowej im. Marszałka Fahima w miejscowości Karga na zachód od Kabulu. Patronem uczelni jest zmarły wcześniej w bieżącym roku wiceprezydent Afganistanu, marszałek Mohammed Fahim.

Wiadomość o zabiciu generała sił zbrojnych USA podał jako pierwszy na swej stronie internetowej niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. Poinformował również, że ranny generał niemiecki to Michael Bartscher, będący od kilku miesięcy doradcą afgańskiego ministerstwa obrony z ramienia kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Bartscher nie jest w stanie zagrażającym życiu.

Ataku dokonano we wtorek rano, gdy w uczelni w Karga zgromadziła się większa liczba wyższej rangi oficerów ISAF w ramach - jak to określił Pentagon - rutynowej wizyty. Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony powiedział _ Spieglowi _, że dotąd nie jest jasne, czy zamachowiec był żołnierzem, czy też wykorzystał mundur do przedostania się na teren ośrodka. Według władz USA strzelał do swych ofiar z lekkiego karabinu maszynowego.

Jak podały władze afgańskie, wśród rannych jest siedmiu Amerykanów i pięciu Brytyjczyków.

Jest to jeden z najpoważniejszych ataków na zagraniczny personel wojskowy, jakich dokonali afgańscy żołnierze lub przebrani w mundury terroryści od początku działalności ISAF. W ciągu ubiegłych dwóch lat w ośrodkach szkoleniowych znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale nie zapobiegło to kolejnym zamachom.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeski prezydent zabiera głos po zamachu W wyniku dzisiejszego zamachu zginęło czterech czeskich żołnierzy, a jeden został ciężko ranny.
Zamachowiec zabił kuzyna prezydenta Według rzecznika policji w Kandaharze Zii Duraniego sprawcą zamachu był chłopiec, który ukrył materiały wybuchowe w swoim turbanie.
Mord podróżnych. "Ustawili w rzędzie i zabijali" Uzbrojeni napastnicy zatrzymali dwa samochody i zastrzelili 15 osób na drodze w ogarniętej przemocą środkowej części Afganistanu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)