Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach na Biały Dom? Ktoś przyznał się do kierowania maszyną, która leciała nad Białym Domem

0
Podziel się:

Osoba ta powiedziała że korzystała z ponad półmetrowego kwadrokoptera w celach rekreacyjnych.

Zamach na Biały Dom? Ktoś przyznał się do kierowania maszyną, która leciała nad Białym Domem
(Cezary p/wikimedia (CC BY-SA 4.0))
bEJYuqBh

Rzeczniczka Secret Service poinformowała w poniedziałek, że pewna osoba przyznała się do kierowania niewielkim dronem, który wleciał na teren Białego Domu i rozbił się o drzewo w południowo-wschodniej części silnie strzeżonego obszaru.

Osoba ta powiedziała Secret Service, który chroni prezydenta USA, że korzystała z ponad półmetrowego kwadrokoptera w celach rekreacyjnych.

Dziennik _ New York Times _, powołując się na siły bezpieczeństwa, podał, że dronem kierował amerykański urzędnik. Pracownik ten twierdzi, że kwadrokopter przeleciał przez ogrodzenie przypadkiem.

bEJYuqBj

Mężczyzna, który nie pracuje dla Białego Domu, powiedział Secret Service, że bawił się dronem ok. godz. 3 czasu lokalnego (godz. 9 czasu polskiego) w okolicach Białego Domu i nagle stracił kontrolę nad urządzeniem.

Jak podkreśla _ NYT _, Secret Service nie kwestionuje tej wersji wydarzeń.

Do incydentu z samolotem bezzałogowym doszło pod nieobecność prezydenta USA Baracka Obamy i Pierwszej Damy Michelle Obamy. Para prezydencka przebywała w tym czasie w Indiach.

- _ Natychmiast ogłoszono alarm i zamknięcie kompleksu do czasu zbadania urządzenia i uznania, że nie stanowi ono zagrożenia _ - poinformował rzecznik Secret Service Brian Leary. Dodał, że wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

bEJYuqBp

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest poinformował dziennikarzy, którzy towarzyszą Obamie w Indiach, że nie wydaje się, by dron był niebezpieczny. _ - Pierwsze analizy wskazują na to, że nie stanowi on żadnego zagrożenia dla nikogo w Białym Domu _ - ocenił.

Kwadrokopterami nazywa się budowane w wersjach bezzałogowych małe śmigłowce z czterema wirnikami nośnymi. Służą one często jako nośniki kamer fotograficznych bądź telewizyjnych.

Amerykańskie władze obecnie przygotowują nowe przepisy dotyczące komercyjnych dronów, wykorzystywanych w rolnictwie i zbieraniu informacji. Małe, zdalnie kontrolowane samoloty bezzałogowe są też popularnymi zabawkami. Budzą one obawy w związku z prywatnością oraz bezpieczeństwem. Na stronie firmy Amazon kwadrokoptery można kupić już za 60 dolarów.

Secret Service znalazło się w ogniu krytyki po serii kompromitujących potknięć w ochronie prezydenta USA i Białego Domu. Szefowa tej służby Julia Pierson w październiku podała się do dymisji. We wrześniu ub.r. mężczyzna wspiął się po ogrodzeniu otaczającym Biały Dom, przebiegł przez trawnik i dostał się do środka rezydencji prezydenta USA przez drzwi frontowe, które nie były zamknięte. Agencja AFP przypomina, że niespełna dwa tygodnie temu do podobnego incydentu z dronem doszło w Paryżu. Samolot bezzałogowy w nocy leciał przez kilka sekund nad Pałacem Elizejskim, oficjalną siedzibą prezydenta Francji.

bEJYuqBq
Czytaj więcej w Money.pl
Alarm w Białym Domu. Katastrofa drona Ogłoszono natychmiastowy alarm i zamknięcie kompleksu - napisał w oświadczeniu rzecznik Brian Leary.
USA sprzedadzą Indiom paliwo atomowe? Według mediów w Indiach negocjatorzy obu stron osiągnęli porozumienie w sprawie odpowiedzialności prawnej amerykańskich dostawców w razie wypadku jądrowego.
Autorytet USA podkopany. Obama się martwi Rzecznik Białego Domu powiedział, że nawet jeśli dzięki brutalnym metodom przesłuchań udało się zdobyć jakiś użyteczny materiał wywiadowczy, to i tak nigdy nie powinny one mieć miejsca, bo zaszkodziło to wizerunkowi USA.
bEJYuqBK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)