Notowania

abonament rtv
31.07.2013 18:21

Zaległości w opłatach RTV? PiS chce abolicji

Umorzenie zaległości w opłatach abonamentowych osób uprawnionych do zwolnienia zakłada senatorski projekt zmian w ustawie o opłatach abonamentowych autorstwa PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Urbanek/East News)
Na zdj. Grzegorz Bierecki

Umorzenie zaległości w opłatach abonamentowych osób uprawnionych do zwolnienia zakłada senatorski projekt zmian w ustawie o opłatach abonamentowych autorstwa PiS. Według senatora PiS Grzegorza Biereckiego uprawnionych do zwolnienia z opłat może być nawet 1,3 mln osób. Resort kultury uważa, że taka abolicja jest niezgodna z konstytucją.

Źródłem zaległości w opłatach osób uprawnionych do zwolnienia z nich jest niezgłoszenie faktu nabycia uprawnień organowi upoważnionemu do poboru abonamentu - Poczcie Polskiej. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi, niezdolni do pracy, bezrobotni, emeryci o niskich świadczeniach.

Senatorski projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada umorzenie zaległości wraz z odsetkami osób uprawnionych do zwolnienia, był w środę przedmiotem wspólnego posiedzenia senackich komisji kultury i środków przekazu oraz komisji ustawodawczej. Powołano na nim zespół mający dopracować propozycje zmian.

Według senatora PiS Grzegorza Biereckiego uprawnionych do zwolnienia z opłat może być nawet 1,3 mln osób. Jak powiedział, osobom, w stosunku do których wszczęto postępowania egzekucyjne, należy się abolicja, ponieważ _ państwo nie dopełniło obowiązku _ poinformowania ich o warunkach zwolnienia.

Bierecki chce także, aby _ ludzie, którym urzędnicy skarbowi zabrali pieniądze, otrzymali je z powrotem _. W opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt zmian jest niezgodny z konstytucją. _ - Ta regulacja w zaproponowanej wersji nie spełnia kryteriów zgodności z art. 32. konstytucji - z zasadą równości wobec prawa _ - mówił na środowym posiedzeniu dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w resorcie Karol Kościński.

Powołując się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w podobnych przypadkach, prawnik podkreślił, że nigdy nie uznano za sprawiedliwą sytuacji, w której _ ze względu na niedostosowanie się pewnej grupy osób do obowiązków wynikających z przepisów prawa takie osoby były z tych obowiązków zwolnione _.

Kościński zaznaczył, że składanie oświadczeń przez osoby uprawnione do zwolnień jest konieczne, ponieważ _ operator pocztowy po prostu nie wie, kto ma prawo z tego zwolnienia skorzystać i nie jest w stanie w żaden sposób tego sprawdzić ani udokumentować _. Według niego po wprowadzeniu zmian proponowanych w projekcie urzędnicy nadal nie będą mieli żadnych narzędzi do sprawdzenia, kto podlega zwolnieniom.

Obecnie osoby z zaległościami mogą ubiegać się o umorzenie opłat lub rozłożenie ich na raty. Organem, który rozpatruje wnioski w tej sprawie, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Według przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka procedurę nabywania uprawnień w przypadku osób powyżej 75. roku życia mogłoby usprawnić udostępnienie Poczcie Polskiej bazy numerów PESEL. Wówczas urzędnicy wiedzieliby, kogo i kiedy zwolnić z obowiązku płacenia abonamentu.

Alina Kępczyńska z Poczty Polskiej powiedziała, że wszyscy abonenci zalegający z płatnościami otrzymują upomnienie, wówczas uprawnieni do zwolnienia mogą poświadczyć ten fakt. Pytana przez senatorów przyznała, że w treści upomnienia nie ma informacji o możliwości zwolnienia z opłat i tego, jakich grup zwolnienia dotyczą.

Marek Borowski (senator niezależny) uznał, że na Pocztę Polską trzeba nałożyć obowiązek, aby w upomnieniach znalazła się taka informacja. _ Gdyby było powiedziane, że obywatel może się uwolnić od tego obowiązku, jeśli przedstawi odpowiednie zaświadczenie (...), to wtedy nic tu nie trzeba robić _ - zaznaczył. Senator dowodził: _ Jak się będzie w upomnieniach znajdował taki passus, a ktoś mimo to nie przedstawi odpowiednich zaświadczeń, to (...) niestety będzie musiał płacić _.

Stanisław Jurcewicz (PO) zaproponował uchwalenie dezyderatu do Poczty Polskiej w sprawie sposobu komunikowaniu się z zalegającymi z opłatami.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeka nas kolejny proces cyfryzacji Przetarg na pokrycie sygnałem cyfrowym dwóch aglomeracji zostanie ogłoszony prawdopodobnie na jesieni.
Boni obwieszcza koniec pewnej ery Kilka minut po 6:00, symbolicznego wyłączenia nadawania analogowego w Porcie Ekomarina Giżycko, dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Telewizja publiczna wyłącza nadajniki Minister Michał Boni mówi, że tym samym kończy się operacja przechodzenia na cyfrową jakość obrazu.
Tagi: abonament rtv, opłaty abonamentowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz