Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Zakaz palenia w klubach. Będzie obowiązywał tylko na papierze?

0
Podziel się:

500 zł mandatu za palenie papierosa na przystanku lub w restauracji. Tyle przepisy. Wiele wskazuje na to, że będą one martwe.

Zakaz palenia w klubach. Będzie obowiązywał tylko na papierze?
(Alexey Fursov/Dreamstime)

500 złotych mandatu za palenie papierosa na przystanku lub w restauracji.Taka kara będzie obowiązywać od poniedziałku. Tyle przepisy. Życie może pokazać, że będą one martwe. Część restauratorów planuje obejść ten zakaz tworząc tzw. kluby palaczy lub po prostu ignorując palaczy w swoim lokalu. Poza tym mandatu nie wlepi nam strażnik miejski, bo nie ma do tego prawa. Przynajmniej na razie.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia straszy zakazami i grzywnami. Za zapalenie papierosa w pociągu, na stadionie, placu zabaw, przystanku, a także w szpitalu, kinie, szkole czy uczelni, grozi nam mandat 500 zł. Palić nie będzie można również w barach, restauracjach czy pubach, które mają jedną salę. Za brak informacji o zakazie palenia właściciel restauracji będzie mógł zostać ukarany grzywną nawet do 2 tysięcy złotych.

Gdy lokal jest większy, właściciel może przeznaczyć jedną z sal dla palących, ale musi to być oddzielne pomieszczenie, zamknięte i z odpowiednią wentylacją. Koszt jego wydzielenia waha się od 30 do 50 tys. zł. Dlatego można się spodziewać, że restauratorzy będą raczej inwestowali w popielniczki i parasole przed lokalem.

_ - Jesteśmy wściekli na ten zakaz _ – mówi Barbara Chabior, szefowa wrocławskiego klubu Niskie Łąki. _ To jest karykatura prawa. Do klubu przychodzą ludzie, przekonani, że palenie jest integralną częścią zabawy. _

_ - O zakaz palenia w miejscach publicznych walczymy od 5 lat. Wzięło się to stąd, że to właśnie osoby niepalące są dyskryminowane _ – tłumaczy z kolei Justyna Tomczykowska, ze stowarzyszenia Manko, które prowadzi kampanię _ Polska bez dymu _. _ - W Polsce około 30 procent osób przyznaje się do bycia palaczem. Jednocześnie bardzo wiele lokali nie dysponuje salą wydzieloną dla niepalących. Ta ustawa ma to zmienić _ – dodaje Tomczykowska.

Od poniedziałku obowiązkowe będą także informacje o zakazie sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. Tego typu naklejki mają pojawić się we wszystkich punktach, które sprzedają tytoń._ - Na razie jednak o takim zakazie nie ma pojęcia aż 75 procent sprzedawców. Tak jest w Warszawie, gdzie prowadziliśmy badania _ - mówi Michał Pełczyński, jeden z koordynatorów kampanii STOP 18. Karę za brak takiej informacji zapłaci właściciel lub zarządca punktu sprzedaży. Nawet 2 tysiące złotych.

[

Na walce z palaczami państwo straci 300 mln zł ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;walce;z;palaczami;panstwo;straci;300;mln;zl,8,0,585992.html )

Kluby palacza czy popielniczki przed pubem?

Wszyscy restauratorzy obawiają się spadku obrotów. Niektórzy w ramach protestów zamierzają tworzyć tzw. kluby palaczy. Tam po podpisaniu deklaracji członkowskiej, ich zdaniem, będzie można palić do woli.

_ - Tworzenie klubu palacza nie pomoże _ – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego._ - Restauracja, pub to nadal miejsce publiczne i zakaz palenia będzie tam nadal obowiązywał - _podsumowuje.

Obecnie całkowity zakaz palenia obowiązuje w 14 proc. lokali gastronomicznych, w 21 proc. można palić wszędzie, a w 65 proc. są wydzielone miejsca dla palących. Od poniedziałku wszystkie lokale muszą wprowadzić zakaz palenia,chyba że wydzielą drugą salę. Nie wszystkich jednak stać na oddzielną salę dla palących, ze wzmocnioną wentylacją.

_ - Z współwłaścicielką zastanawiałyśmy się nad trzema rozwiązaniami. Od humorystycznego, czyli przekształcenia klubu w placówkę dyplomatyczna Czadu, gdzie takie zakazy nie obowiązują, poprzez stworzenie klubu palaczy. Ostatecznie stanęło na tym, że powiesimy naklejki o zakazie. Nie będziemy jednak zwracać uwagi gdy ktoś wyciągnie papierosa. Tym bardziej, że przepisy nie nakładają na właściciela lokalu takiego obowiązku _– mówi Chabior.

W klubie i na przystanku palisz na własną odpowiedzialność. Kto to sprawdzi?

Każdy kto zapali w pubie czy na przystanku, zrobi to na własną odpowiedzialność. I w razie kontroli to on zapłaci karę. Pytanie jednak na ile tego typu kontrole są realne.

_ - Nie wierzę, w to, że policja i inspektorzy sanitarni ruszą na _ liczne _ nocne akcje po lokalach _- dodaje Chabior.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t78306.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wenderlich;zakaz;palenia;jest;niechrzescijanski,77,0,586061.html) Wenderlich: Zakaz palenia jest niechrześcijański!

Uprawnienia do nałożenia mandatu za niedozwolonego dymka obok policji, mają inspektorzy sanitarni. Trudno jednak spodziewać się, że będą oni w stanie sprawdzić 80 tysięcy lokali. Tym bardziej, że do nich będzie też należało kontrolowanie szkół, szpitali czy uczelni. Bo tam zakaz palenia także będzie obowiązywał. _ - Na początek GIS planuje przeprowadzenie akcji informacyjnej _ – mówi Bondar. _ - Chodzi przede wszystkim o upowszechnienie wiedzy na ten temat. Nie od razu przecież inspektor będzie karał - _dodaje.

Jak na razie mandatu za dymka na pewno nie wlepi nam strażnik miejski. Pomimo, że ustawa zaczyna obowiązywać, MSWiA nie wydało na czas odpowiedniego rozporządzenia.

- _ Możemy jednak upomnieć palacza na przystanku czy placu zabaw _– mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik straży miejskiej we Wrocławiu. _ - Poza tym strażnik miejski może skierować wniosek do sądu grodzkiego o karę grzywny dla palącego. I wówczas ten wymierzy karę _– dodaje Chełchowski. _ - W zeszłym roku skierowaliśmy około 3 tysiące wniosków do sądu. Osobiście jednak jestem zaskoczony, że resort nie zdążył z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia. _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rzucanie;palenia;polacy;wydali;90;mln;zl,134,0,595590.html) Na rzucanie palenia Polacy wydali 90 mln zł
Jak obiecuje MSWiA odpowiednia nowelizacja pojawi się za kilkanaście dni. _ - Zamierzamy w nim zawrzeć około 20 zmian dotyczących uprawnień strażników, w tym tą dotyczącą karania za palenie w miejscach publicznych _ – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA. _ - To, że wyjdzie ono później, odbyło się za wspólną zgodą – naszą i przedstawicieli straży miejskiej. Nie chcieliśmy wydawać kolejnych zmian jedna po drugiej, tylko zrobić to kompleksowo. _

Woźniak podkreśla też, że strażnik nie musi od razu karać. Ważne jest też samo pouczanie. _ _Musimy się przecież przyzwyczaić do nowych zakazów.

To, że papieros nie od razu zniknie z miejsc publicznych, potwierdza też Bondar. - _ W latach 60. wprowadzono zakaz palenia w autobusach _ – przypomina rzecznik GIS._ - Wówczas podniosło się wielkie larum i krzyk, że to uderza w wolność, itd. Teraz nikt nie wyobraża sobie by ktoś zapalił w tramwaju lub autobusie. Zanim obecny zakaz zacznie być przestrzegany i społecznie akceptowany, minie trochę czasu - _ podsumowuje.

Dlaczego prawo ma być zmienione?

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosnie;przemyt;papierosow;ze;wschodu,40,0,675368.html) Rośnie przemyt papierosów ze Wschodu Od początku roku celnicy ujawnili w Podlaskiem przemyt 95 mln sztuk papierosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t94353.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/w;chorwacji;od;dzis;obowiazuje;zakaz;palenia,123,0,607867.html) W Chorwacji obowiązuje zakaz palenia Wprowadzono go po sześciomiesięcznym okresie przystosowawczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t26363.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/trudniej;bedzie;zapalic;przy;kawie;po;wiedensku,139,0,639115.html) Trudniej będzie zapalić przy kawie po wiedeńsku Austria wprowadziła zaostrzony zakaz palenia w miejscach publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t37319.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/papierosowa;rewolucja;w;turcji,7,0,493319.html) "Papierosowa rewolucja" w Turcji Turcja wprowadziła zakaz palenia w barach, restauracjach i kawiarniach.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)