Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakaz palenia się sprawdza. Jest raport

0
Podziel się:

Polska, Belgia i Hiszpania to przykłady krajów, w których przyjęcie kompleksowych przepisów prawnych doprowadziło w krótkim czasie do bardzo znacznego spadku poziomu narażenia na bierne palenie.

Zakaz palenia się sprawdza. Jest raport
(Alexey Fursov/Dreamstime)
bETouLGt

Polska, Belgia i Hiszpania to przykłady krajów, w których przyjęcie kompleksowych przepisów prawnych doprowadziło w krótkim czasie do bardzo znacznego spadku poziomu narażenia na bierne palenie - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Według raportu ochrona przed biernym paleniem w UE znacznie się poprawiła. W 2012 roku 28 proc. Europejczyków było narażonych na działanie dymu tytoniowego w barach, co oznacza spadek w porównaniu z 46 proc. w 2009 r. Występują jednak znaczne różnice między państwami członkowskimi.

Autorzy raportu podkreślają, że rozwiewa on obawy, iż zakaz palenia wywiera negatywny wpływ na przychody barów i restauracji. Wykazano, że skutki gospodarcze były ograniczone, neutralne, a w dłuższej perspektywie nawet pozytywne.

bETouLGv

Komisja Europejska wzywa rządy do przyjęcia i wdrożenia przepisów mających na celu pełną ochronę obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy w zamkniętych miejscach publicznych, w miejscu pracy i w środkach transportu publicznego.

KE podkreśla, że korzyści dla zdrowia wynikające z przepisów antynikotynowych są natychmiastowe i obejmują zmniejszenie częstotliwości występowania zawałów serca oraz poprawę stanu dróg oddechowych.

Raport KE powstał na podstawie wytycznych i zaleceń Rady Europy w oparciu o dane przekazane przez 27 państw członkowskich UE.

Od listopada 2010 r. w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadziła zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostały objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

bETouLGB

Właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi mogą jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Za złamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że papierosy pali ponad 32 proc. Polaków. Większość uzależniła się przed osiągnięciem dorosłości, a blisko połowa z nich pali w obecności dzieci. Rocznie rodzi się ok. 100 tys. dzieci, których matki paliły w ciąży.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wciąż przeciw dyrektywie tytoniowej Przyjęty pod koniec grudnia zeszłego roku przez KE projekt dyrektywy tytoniowej zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i slimów.
Ostre prawo. Po 1 czerwca nie zapalą w... Do 1 czerwca Rosjanie mają czas na rzucenie palenia.
Rzucanie palenia. Tezy naukowców są radykalne Choć wspomagające preparaty nie są obojętne dla zdrowia, specjaliści twierdzą, że cel uświęca środki.
bETouLGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)