Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz palenia e-papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych

0
Podziel się:

Złożenie w Sejmie projektu ustawy zakazującej używania e-papierosów i sprzedaży ich nieletnim zapowiedział poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek.

Zakaz palenia e-papierosów przez młodzież i w miejscach publicznych
(lenscap67/iStockphoto)

Złożenie w Sejmie projektu ustawy zakazującej używania e-papierosów w miejscach publicznych i sprzedaży ich nieletnim zapowiedział w czwartek poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. Według niego producenci e-papierosów obchodzą zakazy dotyczące zwykłych papierosów.

- _ Producenci za pomocą nowych technologii, nowinek technologicznych obchodzą przepisy dotyczące zakazu palenia papierosów i sprzedaży papierosów ludziom młodym. Niestety stało się to modne wśród młodzieży, wśród dzieci jest to trendy _ - przekonywał poseł SP na czwartkowej konferencji w Sejmie.

Romanek mówił, że rynek e-papierosów wart jest kilkanaście milionów złotych i rośnie w tempie 10-20 proc. rocznie. Jak zaznaczył, e-papieros jest _ niebezpiecznych gadżetem _, który prowadzi do używania nikotyny, przed czym trzeba chronić młodzież.

Podkreślił, że zakaz musi być tak sformułowany, by uniemożliwić obchodzenie prawa. Przygotowany przez SP projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zakazuje sprzedaży e-papierosów zawierających wsad nikotynowy lub wkłady imitujące smak wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Romanek dodał, że regulacja ma też na celu wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych. _ E-papierosy palone w miejscach publicznych są często przejawem arogancji _ - ocenił. Jak powiedział, _ puszczanie e-dymka _ w miejscach publicznych w nowej ustawie będzie karane mandatem do 500 zł.

Polityk alarmował ponadto, że produkcja e-papierosów nie podlega obecnie kontroli. Autorzy projektu ustawy podkreślili w jego uzasadnieniu, że zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej _ brakuje jakichkolwiek regulacji prawnych, które wymagałyby od producentów i dystrybutorów kontroli jakości i bezpieczeństwa tych produktów tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów _.

Natomiast - jak podali - w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna; również w Finlandii sprzedaż, a także kupno z zamiarem sprzedaży wkładów zawierających nikotynę są zabronione.

Czytaj więcej w Money.pl
Manipulują i dyskredytują. By więcej zarobić Według Światowej Organizacji Zdrowia działania osób powiązanych z przemysłem tytoniowym - mające na celu ochronę interesów branży - są coraz bardziej śmiałe.
Ostre prawo. Po 1 czerwca nie zapalą w... Do 1 czerwca Rosjanie mają czas na rzucenie palenia.
Zakaz sprzedaży mentoli i slimów. Rząd nie... Polska nie poprze projektu unijnej dyrektywy tytoniowej - potwierdził w środowej rozmowie z PAP rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Bąk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)