Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz lotów nad Libią. Liga Arabska na "Tak"

0
Podziel się:

Liga Arabska uważa, że rząd Kaddafiego utracił mandat. USA popierają apel Ligi.

Zakaz lotów nad Libią. Liga Arabska na "Tak"
(PAP/EPA)

Liga Arabska zaapelowała w sobotę do Rady Bezpieczeństwa ONZ o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Libią w celu obrony cywilów przed atakami sił Muammara Kadafiego, którego rząd utracił mandat - głosi komunikat wydany po spotkaniu ministrów Ligi. **USA popierają apel Ligi i przygotowują się na _ wszelką ewentualność _ - podał w oświadczeniu Biały Dom.

Zebrani w Kairze ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej uznali za niezbędne nawiązanie kontaktów i współpracy z grupującą przeciwników Kadafiego Narodową Radą Libijską z siedzibą w Bengazi.

Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa powiedział, że kontakty z Radą obejmą także pomoc humanitarną.

Po brutalnym stłumieniu przez Kadafiego pierwszych protestów Liga Arabska zawiesiła w lutym udział Libii w swych posiedzeniach.

Sobotnie decyzje Ligi Arabskiej zapadły, jak pisze agencja Associated Press, tuż przed zapowiedzianym na niedzielę przyjazdem do Kairu na spotkanie z blokiem arabskich liderów szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.


- _ Z zadowoleniem przyjęliśmy ważny krok podjęty przez Ligę Arabską, który zwiększa presję społeczności międzynarodowej na (Muammara) Kadafiego oraz wzmacnia poparcie dla narodu libijskiego _ - amerykańska administracja skomentowała stanowisko Ligi Arabskiej.

- _ Zjednoczona społeczność międzynarodowa kieruje jednoznaczne przesłanie, że przemoc w Libii musi się skończyć, a reżim Kadafiego musi być pociągnięty do odpowiedzialności _ - głosi pismo.

Biały Dom zapewnił też m.in., że będzie wspierał przeciwników libijskiego reżimu oraz że przygotuje się na _ wszelką ewentualność, w ścisłej współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami _.

Zdaniem NATO, silne poparcie w regionie - oprócz mandatu ONZ - jest warunkiem koniecznym dla powstania strefy zakazu lotów nad Libią.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t134578.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojska;kaddafiego;atakuja;misrate,62,0,792894.html) Wojska Kaddafiego atakują Misratę Armia chce odbić miasto z rąk rebeliantów. To ich ostatni bastion na zachodzie Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t134780.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masakra;w;jemenie;300;rannych;po;ataku;policji,190,0,792766.html) Masakra w Jemenie. 300 rannych po ataku policji Policja użyła ostrej amunicji wobec antyrządowych demonstrantów w Sanie. Jedna osoba zginęła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t135021.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;zrywa;stosunki;z;francja,76,0,792652.html) Kaddafi zrywa stosunki z Francją To reakcja na uznanie przez Paryż Narodowej Rady Libijskiej reprezentującej rebeliantów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)