Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz jazdy na całe życie? Posłowie na tak

0
Podziel się:

Posłowie zgłosili wiele zastrzeżeń do projektu PiS, ale go nie odrzucili.

Zakaz jazdy na całe życie? Posłowie na tak
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie ocenili, że projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez PiS jest populistyczny i zawiera wiele błędów.Jednak w większości opowiedzieli się za skierowaniem go do dalszych prac w komisjach. Dziś kolejny dzień obrad. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w umowie offsetowej oraz rozdziałem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.* *

Propozycja PiS zobowiązuje sądy do zatrzymania na zawsze prawa jazdy dla przyłapanych ponownie na prowadzeniu pod wpływem alkoholu.

Sąd mógłby orzekać zakaz prowadzenia pojazdów _ na zawsze _ w kilku przypadkach: gdy pijany kierowca doprowadzi do katastrofy w ruchu drogowym, spowoduje zagrożenie taką katastrofą, doprowadzi do wypadku lub został już wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Można by go również stosować w przypadku kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku.

Projekt zaostrza też kary dla osób, które już wcześniej były skazane za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków z kary grzywny i kary więzienia do lat dwóch na karę od trzech do pięciu lat więzienia.

Posłowie pomimo wielu zastrzeżeń nie odrzucili tej nowelizacji kodeksu karnego. Także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona powiedział, że rząd prawdopodobnie opowie się za dalszymi pracami.

Sprawozdawca wnioskodawców, posłanka PiS Beata Kempa zaznaczała, że liczba pijanych kierowców od lat jest bardzo wysoka. Posłanka stwierdziła, że propozycje PiS są zaproszeniem do dyskusji nad problemem, a jej ugrupowanie przyjmie wszystkie rozwiązania, które będą skuteczne.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BEATY KEMPY:

Źródło: IAR

Grzegorz Karpiński (PO) ocenił, że projekt jest sprzeczny z zasadą indywidualizacji kary, która obowiązuje w pracy sądów.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA KARPIŃSKIEGO:

Źródło: IAR

Poseł klubu Lewicy Stanisław Rydzoń uznał natomiast, że projekt cechuje fatalne wykonanie.

POSŁUCHAJ POSŁA LEWICY:

Źródło: IAR

Poseł PSL Józef Zych przypomniał, że w ciągu ostatnich 20 lat było już wiele pomysłów na poskromienie pijanych kierowców - łącznie z konfiskatą ich samochodów.

Poseł podkreślił, że nie ma co tracić czasu na dyskusję czy zaostrzenie kary to tylko środek represji czy też zapobiegania.

POSŁUCHAJ POSŁA ZYCHA:

Źródło: IAR

Zdaniem posła Ujazdowskiego z Koła Polska XXI, Polska nie jest krajem, w którym pijanych kierowców każe się nadmiernie surowo. Poseł pytał też na czym będzie polegać "cywilizowanie projektu" PiS w sejmowej komisji.

POSŁUCHAJ POSŁA UJAZDOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Liczba pijanych kierowców się nie zmniejsza

_ - Wszystko, co może zmniejszyć liczbę pijanych kierowców na drogach jest słuszne, jednak samo zaostrzanie przepisów nie wystarczy _ - tak o poselskim projekcie wypowiedział się Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk.

Komendant podkreśla, że liczba pijanych kierowców od kilku lat się nie zmniejsza, a rocznie jest to prawie 200 tysięcy osób.

Zdaniem Matejuka _ najważniejsza jest zmiana świadomości, bo w Polsce przez cały czas funkcjonuje społeczne przyzwolenie na prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. _

Projekt prawa prasowego w ogniu krytyki

Wczoraj w Sejmie dyskutowany był również projekt nowelizacji Prawa prasowego,także autorstwa PiS.

PiS w swoim projekcie proponuje m.in. wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki sądowej w sprawach o ochronę dóbr osobistych, likwidację sprostowania, które zastąpić miałoby szerzej niż obecnie rozumiane prawo do odpowiedzi. Według projektu odpowiedź mogłaby odnosić się zarówno do faktów, jak i ocen zawartych w materiale prasowym, a redakcja musiałaby opublikować odpowiedź tej samej, a nawet większej objętości, co tekst którego dotyczy.

Oprócz zmian w Prawie prasowym projekt zawiera propozycję zmiany Kodeksu karnego i zniesienie 212. artykułu Kodeksu karnego, który umożliwia skazanie dziennikarzy na dwa lata pozbawienia wolności w sprawach o pomówienie.

Posłowie PO, PSL i Lewicy skrytykowali wczoraj tą nowelizację. W ich ocenie projekt jest zbyt wąski i nastawiony przede wszystkim na sankcje wobec dziennikarzy. Ministerstwo sprawiedliwości uznało propozycje posłów PiS za nie do przyjęcia. Zgodzono się jednak, że obowiązujące w Polsce prawo prasowe jest przestarzałe i wymaga nowelizacji.

Ciąg dalszy obrad - zmiany w umowie offsetowej

W czwartek posłowie rozpatrzą rządowy projekt zmian w tzw. ustawie offsetowej. Nowela ma pozwolić szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezzałogowe środki rozpoznania dla żołnierzy na misjach..

Rozdział funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości

Sejm zajmie się także poprawkami Senatu do noweli ustawy o prokuraturze.Rozdziela ona funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokurator generalny będzie mógł być wyłaniany także spośród adwokatów i radców prawnych lub notariuszy, legitymujących się co najmniej 12-letnim stażem zawodowym i mających co najmniej sześcioletni staż na stanowisku sędziego bądź prokuratora.

Posłowie wysłuchają ponadto informacji o działalności Sądu Najwyższego i Narodowego Banku Polskiego w roku 2008.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)