Decyzja Prezesa UOKiK, który nałożył na Stowarzyszenie Autorów ZAiKS 500 tys. zł kary za nadużycie pozycji rynkowej - ostateczna.
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostało wszczęte na wniosek członków zespołu muzycznego "Brathanki", którzy zarzucili ZAiKS-owi praktyki ograniczające konkurencję.
Za takie - w ich opinii - należy uznać uzależnianie przyjęcia przez Stowarzyszenie utworów pod ochronę od upoważnienia go do wyłącznego udzielania licencji na ich wykonania publiczne, nagrywanie, a także emisję w radiu lub telewizji.
_ W wydanej w 2004 roku decyzji Prezes Urzędu uznał za praktyki ograniczające konkurencję wymuszanie przez ZAiKS udzielania wyłącznego upoważnienia do zarządzania prawami do tych utworów łącznie w zakresie publicznego wykonania, nagrań mechanicznych oraz emisji w radiu i telewizji. _
Twórcy oddający ZAiKS-owi swoje utwory pod ochronę, zmuszeni byli do przekazania mu wyłączność udzielania licencji na zarządzanie prawami do ich wykonywania publicznego oraz nagrywania.
Stowarzyszenie nie dopuszczało sytuacji, w której to twórca wybierał, jakie pola eksploatacji swojego dzieła powierzy w zarząd ZAiKS-owi, jakie zaś innej organizacji.
Autor nie mógł zatem bez pośrednictwa Stowarzyszenia realizować swoich praw w zakresie określonych pól eksploatacji i na przykład samodzielnie decydować o warunkach wykorzystania jego utworów w albumach z muzyką.
Biorąc pod uwagę powyższe, prezes UOKiK uznał opisywaną praktykę ZAiKS za nadużywanie pozycji dominującej na rynku i naruszającą przez to prawo antymonopolowe. Na Stowarzyszenie została też nałożona kara w wysokości 500 tys. zł.
Przy ustalaniu jej wymiaru brano pod uwagę fakt, że powinna ona pełnić zarówno funkcję represyjną jak i prewencyjną. Nie bez znaczenia była również okoliczność, że w wyniku ograniczania przez ZAiKS twórcom możliwości wyboru różnych organizacji do zarządzania poszczególnymi obszarami praw autorskich zahamowany został rozwój konkurencji na tym rynku.