Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagrożenie terrorystyczne w Norwegii

0
Podziel się:

Źródłem zagrożenia są grupy powiązane z bojówkami walczącymi w Syrii oraz Iraku.

Zagrożenie terrorystyczne w Norwegii
(gee/CC/Flickr)
bEKADRGt

W ciągu najbliższych 12 miesięcy jest prawdopodobne, że w Norwegii mogą wystąpić próby lub zostać przeprowadzone ataki terrorystyczne - ostrzegła norweska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (PST).

Z analizy opublikowanej przez PST wynika, że źródłem zagrożenia są grupy terrorystyczne powiązane z bojówkami walczącymi w Syrii oraz Iraku. Mają one wywierać silny wpływ na lokalne społeczności muzułmańskie w Norwegii.

Według służb bezpieczeństwa celem ataków mogą być przede wszystkim policja, wojsko oraz politycy. Norweski rząd zdecydował pod koniec października o wysłaniu do Iraku 120 żołnierzy, aby szkolić miejscowe oddziały do walki przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS). Natomiast 75 norweskich żołnierzy pojedzie w przyszłym roku do Afganistanu.

bEKADRGv

Norweskie siły bezpieczeństwa postawiono w stan gotowości już pod koniec lipca, gdy policja otrzymała informację, że islamistyczni bojownicy, którzy planują zamachy na Zachodzie, opuścili już Syrię i najpewniej są w drodze do Norwegii. Kraj ten był wymieniany wśród ich celów. Po tygodniu alarm odwołano.

Czytaj więcej w Money.pl
Najbogatsi terroryści świata zarabiają na... Miesięcznie czerpie dochody w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów z okupów i nielegalnej sprzedaży ropy
"Tutaj nie ma miejsca dla takiej organizacji" Zakaz obejmuje wszelkiego rodzaju udział w działaniach Państwa Islamskiego, propagowanie go na portalach społecznościowych, czy na demonstracjach, noszenie symboli tego ugrupowania i zbierania dla niego pieniędzy.
bEKADRGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)