Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
29.07.2013 09:58

Zachodowi nie wolno przypierać Rowhaniego do muru?

USA i sojusznicy muszą przemyśleć swoje podejście w negocjacjach z Iranem i działać w myśl zasady więcej korzyści za więcej ustępstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)

Hasan Rowhani (na zdjęciu), który w najbliższą sobotę zostanie zaprzysiężony na prezydenta Iranu, to szansa na nowy rozdział w stosunkach Zachodu z jego krajem i dlatego Zachód musi zmienić podejście, by nie zmuszać nowego przywódcy do podejmowania ostatecznych wyborów - pisze FT.

Decyzje w sprawie programu nuklearnego Iranu należą do duchowo-politycznego przywódcy kraju ajatollaha Alego Chameneia, a Rowhani, choć nazywany jest politykiem umiarkowanym, pozostaje człowiekiem reżimu. Z drugiej jednak strony w wyborach prezydenckich dostał _ mandat na promowanie polityki środka _ i zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, by jego kraj uwolnił się od sankcji, które zaszkodziły irańskiej gospodarce i doprowadziły do powszechnego bezrobocia - zauważa _ Financial Times _ w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym.

W najbliższych miesiącach Zachód musi uniknąć przypierania Rowhaniego do muru, aby nie osłabiać jego pozycji w kraju wobec licznych zwolenników twardej linii - radzi brytyjski dziennik, zaznaczając, że Stany Zjednoczone powinny wciągnąć Iran w _ kreatywną dyplomację _ opartą na trzech filarach.

Po pierwsze, żadnych dodatkowych sankcji gospodarczych, ponieważ te obowiązujące obecnie były _ dość skuteczne, by w Iranie doprowadzić do poważnego przemyślenia strategii _.

Po drugie, USA i sojusznicy muszą przemyśleć swoje podejście w negocjacjach z Iranem i działać w myśl zasady _ więcej (korzyści) za więcej (ustępstw) _.

Zamiast porozumienia, o którego podpisanie przez Iran od roku zabiegają USA i które w zamian za duże ustępstwa daje Iranowi jedynie nieznaczne ograniczenie sankcji, Zachód powinien domagać się, by Teheran wstrzymał instalację wirówek do wzbogacania uranu i pozwolił na dokładne inspekcje swoich zakładów nuklearnych. W zamian Zachód powinien zaproponować znaczniejsze ograniczenie sankcji w sektorze bankowości i energetyki oraz dać Iranowi ograniczone prawo do wzbogacania uranu.

Po trzecie, USA i Iran powinny wznowić bezpośrednie stosunki, co dałoby Waszyngtonowi szansę na wybadanie stanowiska Teheranu w kwestii bezpieczeństwa w regionie, szczególnie w odniesieniu do Syrii. Według _ FT _ ewentualne porozumienie w sprawie programu nuklearnego nie powinno być uzależnione od postępów w tej sprawie.

Wybór Rowhaniego to sygnał, że Irańczycy chcą, by ich kraj zaczął podążać w nowym kierunku. USA i pozostałe mocarstwa negocjujące z Iranem muszą stanowić jednolity front i nie łagodzić swych żądań, ale jednocześnie nie wolno im zmarnować szansy, jaką daje prezydentura Rowhaniego - podsumowuje _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran potwierdza aresztowanie szpiegów Tak Iran, jak i Słowacja nie ujawniły dotąd dokładnej liczby aresztowanych ani daty ich zatrzymania
Nowy prezydent Iranu chce dialogu i szacunku _ - Umiarkowanie nie oznacza w polityce zagranicznej ani poddania się, ani konfliktu. Oznacza konstruktywne i skuteczne porozumienie ze światem - _ oświadczył Rowhani w irańskiej telewizji.
Aresztowali Słowaków w Iranie. Szpiegowali? Władze Iranu aresztowały grupę pięciu bądź sześciu Słowaków pod zarzutem, że szybując na lotniach fotografowali między innymi obiekty wojskowe
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz