Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodni Brzeg Jordanu. W starciach zginął palestyński minister

0
Podziel się:

Reuters podaje, że izraelscy żołnierze uderzyli ministra, a Al-Dżazira informuje, że nawdychał się on gazu łzawiącego.

Zachodni Brzeg Jordanu. W starciach zginął palestyński minister
(PAP/EPA)

Palestyński minister bez teki Ziad Abu Ain zmarł podczas protestu. Okoliczności śmierci nie są jasne. Reuters podaje, że izraelscy żołnierze uderzyli ministra, a Al-Dżazira informuje, że nawdychał się on gazu łzawiącego.

Ambulans zabrał ministra z miejscowości Turmusija, gdzie doszło do demonstracji przeciwko izraelskiemu osadnictwu. Palestyńczyk zmarł w drodze do pobliskiego Ramallah - podała agencja Reutera, powołując się na swojego fotoreportera i służby medyczne. Abu Ain we władzach Autonomii Palestyńskiej stał na czele departamentu zajmującego się żydowską kolonizacją.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił _ brutalny atak, który spowodował śmierć _ ministra. To _ barbarzyński akt, który nie może być tolerowany _ - podkreślił. Ogłaszając trzydniową żałobę, Abbas zapewnił, że po zakończeniu dochodzenia w sprawie środowych wydarzeń podjęte zostaną _ wszelkie niezbędne środki _.

Wysoki rangą członek umiarkowanego ugrupowania Fatah, Mahmud Alul, powiedział agencji AP, że on i Abu Ain byli wśród dziesiątek demonstrantów, którzy nieśli młode drzewka oliwne podczas protestu przeciwko izraelskiemu osadnictwu obok Turmusii. Alul twierdzi, że Abu Ain został trafiony kanistrem z gazem łzawiącym. Informacji tych nie potwierdzają inni demonstranci.

Według Reutera w proteście brało udział ok. 100 zagranicznych i palestyńskich działaczy z Komitetu Oporu wobec Osadnictwa i Muru, czyli rządowej organizacji, na czele której stał Abu Ain. Demonstranci zostali zatrzymani przed izraelskim punktem kontrolnym. Ok. 15 żołnierzy użyło wobec nich gazu łzawiącego i zaczęło się z nimi przepychać.

Abu Ain _ został męczennikiem, po tym jak uderzono go w klatkę piersiową _ - oświadczył dyrektor szpitala w Ramallah Ahmed Bitawi. Według źródła w palestyńskich siłach bezpieczeństwa żołnierze izraelscy pobili go kolbami karabinów i hełmami.

Izraelskie wojsko podało, że zbiera informacje na temat tych wydarzeń.

Jak pisze Al-Dżazira, natychmiast po pojawieniu się informacji o śmierci Abu Aina jego zdjęcia zaczęły krążyć w mediach społecznościowych. Według palestyńskich źródeł w siłach bezpieczeństwa w proteście przeciwko śmierci ministra kupcy w Ramallah zamknęli sklepy, a młodzi ludzie obrzucali kamieniami izraelskich żołnierzy strzeżących żydowskiego osiedla obok miasta.

W ostatnich tygodniach sytuacja na Zachodnim Brzegu i w Izraelu jest napięta z powodu palestyńskich ataków, w których zginęło 10 Izraelczyków i cudzoziemiec. W tym czasie zabitych zostało też kilkunastu Palestyńczyków, w tym większość oskarżanych o ataki na Izraelczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojskowa akcja w Izraelu. Zaginęli chłopcy W trakcie poszukiwań przeszukano już około 1200 miejsc i aresztowano ponad 330 Palestyńczyków.
Izraelczycy wprowadzą swóje sądy w... Rząd izraelski wprowadzi na palestyńskich terytoriach okupowanych podobne zasady sądzenia nieletnich, jak w Izraelu.
O krok bliżej do państwa palestyńskiego? Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)