Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachód rozważa zbrojną interwencję w Libii

0
Podziel się

USA mają dwa lotniskowce w tej strefie świata. Użycia wojska nie wyklucza Londyn i Paryż.

Zachód rozważa zbrojną interwencję w Libii
(Mate Airman Joan Kretschmer/navsource.org)
bEhbgEzV

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja rozważają możliwość interwencji w Libii. Amerykanie rozmieścili nawet swoje jednostki wojskowe w pobliżu wybrzeża Libii - poinformował rzecznik Pentagonu pułkownik David Lapan.

Aktualizacja 18:43

W pogotowiu są zarówno jednostki marynarki wojennej, jak i siły powietrzne. Pułkownik Lapan tłumaczy, że jednostki armii amerykańskiej są w pogotowiu, a Stany Zjednoczone wnikliwie obserwują sytuację reżimu Kadafiego w Libii i przygotowują się na różne ewentualności.

bEhbgEzX

- _ Jesteśmy wciąż w tej fazie planowania i przygotowań na wypadek, gdyby wezwano nas do misji humanitarnej, czy też innej _ - dodał rzecznik.

Lapan odmówił podania szczegółów na temat tego, jakie okręty lub jednostki są przemieszczane i jak amerykańscy dowódcy planują ich użyć. - _ Żadnych decyzji jeszcze nie podjęto _ - zaznaczył.

Jak oświadczył, USA mają dwa lotniskowce w strefie odpowiedzialności regionalnego dowództwa, która obejmuje także Morze Arabskie i Zatokę Perską, ale żaden taki okręt nie znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w parlamencie, że nie wyklucza żadnego rozwiązania w sprawie kryzysu libijskiego, także użycia sił wojskowych.

bEhbgEAd

- _ Nie możemy pozwolić reżimowi na wykorzystanie armii wobec własnych obywateli. W związku z tym zwróciłem się do dowództwa wojskowego, by razem z naszymi sojusznikami, opracowało plan wyegzekwowania zakazu lotów nad Libią. To jasne, że mamy do czynienia z nielegalnym reżimem, który stracił aprobatę narodu. Nasza wiadomość dla pułkownika Kadafiego jest prosta - ustąp natychmiast _ - powiedział Cameron.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t84714.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;wkroczy;do;libii;tak;sadzi;castro,90,0,783962.html) NATO wkroczy do Libii? Tak sądzi Castro
Niemal w tym samym czasie w Genewie - podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ - sekretarz stanu USA Hillary Clinton również wezwała Muammara Kadafiego do ustąpienia. Zastrzegła, że Waszyngton nie wyklucza żadnych rozwiązań.

- _ Będziemy nadal rozważać wszystkie możliwości działania. Jak już mówiliśmy, nic nie jest wykluczone tak długo jak libijski rząd zabija i zastrasza Libijczyków _ -powiedziała Clinton.

Użycie sił wojskowych jest też rozważane przez francuski rząd. O interwencji w Libii mówił w radiu RTL premier Francji Francois Fillon. Premier nie wykluczył sięgnięcia po środki wojskowe w obliczu zagrożenia wybuchem krwawych starć w Trypolisie. Jego niepokój budzi też wzbierająca fala uchodźców. Premier Filon stwierdził, że jest za przestudiowaniem wszystkich opcji, w tym możliwości interwencji wojskowej.

bEhbgEAe
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t133498.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przeciwnicy;kaddafiego;na;ulicach;trypolisu,10,0,785930.html) Przeciwnicy Kaddafiego na ulicach Trypolisu Libijskie siły bezpieczeństwa starły się z protestującymi przeciwko reżimowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t133773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;libii;rebelianci;zestrzelili;wojskowy;samolot,232,0,785640.html) Walki w Libii. Rebelianci zestrzelili wojskowy samolot Przeciwnicy Muammara Kadafiego odparli atak sił lojalnych wobec pułkownika w pobliżu miasta Misrata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t133498.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/demonstranci;okazali;sie;skuteczniejsi;od;al-kaidy,191,0,785599.html) Demonstranci okazali się skuteczniejsi od Al-Kaidy Obalili przywódców, uznawanych za terrorystów, heretyków i marionetki Zachodu.
bEhbgEAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)