Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
monako
27.06.2014 11:13

Zabójstwo miliarderki w Monako. Były konsul honorowy RP przyznał się do winy

Wojciech J. znalazł się w centrum prowadzonego śledztwa po odkryciu podejrzanych transakcji finansowych na jego kontach bankowych - informował prokurator Robin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zięć monakijskiej miliarderki Helene Pastor, były polski konsul honorowy w Monako Wojciech J., przyznał, że był zamieszany w jej zabójstwo - poinformował prokurator Marsylii Brice Robin. Wojciech J. został dziś odwołany przez MSZ.

64-letni biznesmen Wojciech J. przyznał się w czasie pobytu w areszcie, do którego trafił w poniedziałek po zatrzymaniu, i który miał zakończyć się w piątek. Prokurator nie podał żadnych dodatkowych szczegółów.

_ Minister Spraw Zagranicznych RP odwołał z dniem 27 czerwca konsula honorowego RP w Monako z powodu utraty nieposzlakowanej opinii niezbędnej do pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Zarazem przypominamy, że praca konsula honorowego to czynność społeczna. Powinna nim być osoba publiczna godna zaufania, o którym w chwili obecnej nie może być mowy _ - podało MSZ.

Wojciech J. był konsulem honorowym w Monako od 2007 roku.

Najbogatsza kobieta w Monako Helene Pastor i jej kierowca zostali postrzeleni 6 maja w Nicei, na południu Francji; kierowca zmarł w wyniku odniesionych obrażeń 10 maja, a 77-letnia przedsiębiorczyni - 21 maja.

W nocy ze środy na czwartek, dwa dni po zatrzymaniu wraz z 22 innymi osobami, na wolność wyszła córka miliarderki, Sylvia Pastor; nie postawiono jej żadnych zarzutów. Dziesięć innych osób zatrzymanych w ramach tego śledztwa zwolniono już w środę.

Wojciech J. znalazł się w centrum prowadzonego śledztwa po odkryciu _ podejrzanych transakcji finansowych _ na jego kontach bankowych - informował prokurator Robin.

Głównymi podejrzanymi są dwaj marsylczycy wywodzący się z Komorów - 31-letni Alhair Hamadi i 24-letni Samine Said Ahmed. Policja bez żadnych wątpliwości ustaliła, że obaj byli na miejscu zabójstwa. Helene Pastor została postrzelona przed szpitalem w Nicei, gdzie odwiedzała syna.

Helene Pastor była jedną z dziedziczek monakijskiego imperium budowlanego założonego przez jej włoskiego dziadka i rozwijanego przez ojca, Gildo. Według mediów trzy gałęzie rodu Pastorów mają w posiadaniu 3-4 tys. mieszkań (z łącznej liczby 20 tys.) w liczącym niecałe 2 kilometry kwadratowe powierzchni księstwie. Ich majątek jest wyceniany na ok. 20 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest śledztwo w sprawie prof. Chazana Podstawą prawną śledztwa jest art. 160 par. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby.
Znachor usłyszał nowy zarzut. Grozi mu... Wczoraj H. usłyszał już zarzut sprawstwa kierowniczego nieumyślnego spowodowania śmierci, za co grozi do 5 lat więzienia.
Prokuratura krytykowała śledzwo ws. Papały W 2009 roku Prokuratura Krajowa oceniła, że śledztwo w sprawie zabójstwa generała Marka Papały było prowadzone nieprawidłowo. To był jeden z powodów przeniesienia śledztwa z Warszawy do Łodzi.
Tagi: monako, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz